Colaborator

Alexandra Țipțer

Reporter cu 21 de pălării colorate, pasionată de teatru și cărți polițiste.

Elevele din Iași calificate la Campionatul Mondial de Robotică din America: „Tehnica este un domeniu în care pot activa și fetele”

de Corina Dimitriu

Bianca Hulub și Ana Vasilachi sunt amândouă eleve în Iași și membre ale clubului de robotică Peppers. La mijlocul lunii aprilie, vor merge alături de colegii lor de echipă în Statele Unite ale Americii, unde vor reprezenta România la etapa internațională a First Tech Challenge, cea mai mare competiție de robotică pentru elevii de liceu din întreaga lume. Au obținut această calificare nu doar datorită performanței robotului construit, ci și în urma activităților de popularizare a științei pe care le-au desfășurat în comunitate. Cele două eleve au vorbit pentru Școala9 despre pasiunea pentru robotică, pregătirea pentru competiții, dar și despre ce înseamnă să fii fată într-un domeniu tehnic.

01.04.2023

Cum se face școală în țara în care profesorii câștigă până la 12 mii de euro pe lună. „În Elveția, profesorii nu-și pedepsesc elevii cu note proaste”

de Ema Tănase

Magdalena Zoppi locuiește împreună cu cele trei fiice în Zurich, Elveția. Românca a povestit pentru Școala9 ce înseamnă sistemul educațional din țara care își plătește cel mai bine din Europa profesorii și în care sunt cei mai puțini copii cărora le e teamă de eșec. Fetele ei fac la școală ore de pian, vioară, balet, cursuri de mers pe bicicletă în trafic și au învățat să folosească mijloacele de transport în comun. „Noi uităm că în era tehnologiei tot ce ne mai rămâne nouă, ca ființe, este empatia, solidaritatea, prietenia și respectul pentru lumea înconjurătoare”, crede românca.

13.02.2021

Editorial. De ce literație nu e egal cu alfabetizare

de Maria Kovacs și Alina Răducanu

De Ziua Internațională a Literației, 8 septembrie, Maria Kovacs, de la Fundația Noi Orizonturi și Alina Răducanu, de la Teach for Romania, explică cât de complexă este această competență. Urmărind atent progresul a 275 de copii de clasa pregătitoare, expertele au putut vedea ce anume conduce la rezultate mai bune la copiii cu cele mai mari rămâneri în urmă: predare diferențiată, lucrul unu-la-unu după lecții, școli de vară și evaluare pentru intervenții cât mai bine țintite. Și nu e vorba doar de îmbunătățirea scrisului, cititului, înțelegerii, ci și despre creșterea stimei de sine, a încrederii și curajului celor mici.

08.09.2022