Colaborator

Alexandra Țipțer

Reporter cu 21 de pălării colorate, pasionată de teatru și cărți polițiste.

Cum poți să aplici la universitățile americane. Sfaturi de la profesori din SUA

de Andreea Ofițeru. Foto: Shutterstock

A schimbat pandemia politicile de recrutare ale universităților americane? Ce trebuie să știe despre obținerea vizei cei care urmează să studieze în SUA? Profesori de la mari universități americane le-au dat mai multe ponturi elevilor bucureșteni pentru alegerea facultății potrivite, într-o întâlnire online.

18.12.2020

Lecția de online – episod pilot

cu Ariel Constantinof

Ariel Constantinof – blogger și creator de conținut – dă trei sfaturi practice profesorilor care experimentează cu video-lecțiile. „Lecția de online”, nouă rubrică Școala9, aduce profesioniști din comunicare, training, cultură și IT&C în ajutorul profesorilor digitali.

13.05.2020

Despre libertate, cu Răzvan Popescu, skater care se dă la monumentul Revoluției și cu Alexandru Ghilduș, artistul care l-a creat

de Andreea Archip. Foto: Eli Driu. Video: Bogdan Sorocan

Artistul Alexandru Ghilduș avea 37 de ani la Revoluție. Skaterul Răzvan Popescu nici nu era născut. Cei doi nu se cunosc, dar au ceva în comun: Alexandru Ghilduș a realizat Memorialul Renașterii, cunoscut popular drept „cartoful” din Piața Revoluției, loc unde lui Răzvan Popescu îi place să facă trick-uri.

Dar de la ultima renovare a monumentului, skaterii nu mai au voie să se dea acolo. Și locul unde s-a câștigat libertatea are restricții. I-am provocat pe Răzvan Popescu și pe Alexandru Ghilduș la o dezbatere, la distanță, despre libertate și ce înseamnă ea astăzi, la 31 de ani de la câștigarea ei. Totul în jurul unui simbol, pe care unul îl numește Memorialul Renașterii și altul „cartof”.

26.12.2020