Colaborator

Alexandra Țipțer

Reporter cu 21 de pălării colorate, pasionată de teatru și cărți polițiste.

Elevi cu dor de scenă, în pandemie. „Este minunat să socializezi din nou cu copii din toate colțurile lumii”

de Ema Tănase

Pe lângă școală, mii de copii din România își împart programul între concursuri, ore de pian sau limbi străine, modelling, muzică sau sport. În acest an pandemic, copiii au învățat, pe lângă lecțiile din programa școlară, cum să trăiască departe de colegi, de prieteni, de scenă, de podium, fără activități extracurriculare. Școala 9 vă prezintă povestea a trei copii pasionați de karting și de muzică și au încercat să nu-și abandoneze hobby-urile nici în pandemie. Și asta i-a ajutat să depășească un an care a lăsat cicatrici psihologice la copiii și tinerii din toată lumea.

10.04.2021

Cum se încheie mediile în acest an școlar? Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației: „Corigența nu a abrogat-o nimeni”

de Andreea Ofițeru. Foto: Vlad Chirea

Sorin Ion, secretarul de stat pentru învățământul preuniversitar în Ministerul Educației, a explicat pentru Școala 9 că lipsa tezelor școlare și faptul că toată lumea este în online nu înseamnă că nu vor mai exista elevi corigenți. Le recomandă însă profesorilor să își adapteze evaluarea la condițiile actuale și să fie ceva mai indulgenți.

PĂRINTE SCRIITOR, COPIL CITITOR | Nu reușim chiar în fiecare zi să citim așa cum ne propunem

de Ioana Bradea

Regula este cât se poate de simplă. Și nu se discută. Se execută de-a dreptul. Așa cum ne spălăm pe dinți și ne pregătim micul dejun, așa cum ne spălăm mâinile când le întoarcem murdare de-afară – la fel avem de citit în fiecare zi. Cine are sub 10 ani – o jumătate de oră. Cine are peste 10 ani – o oră. Nu e imposibil. Nu poate fi  mai complicat decât o tură pe Fortnite, Minecraft sau Geometry Dash...

11.08.2020