coordonator advocacy la Societatea Academică din România

Antonia Pup

Antonia Pup este coordonator advocacy la Societatea Academică din România și studentă la Istorie. A fost președinte al Consiliului Național al Elevilor în mandatul 2019-2020, poziție din care a militat pentru transport gratuit pentru toți elevii din România, legea privind garantarea accesului la educație online pentru elevi și profesori, dar și pentru susținerea Bacalaureatului în pandemie. A fost implicată în consultări cu factori decizionali de la nivel național și european, internațional (Banca Mondială) pentru conturarea unor politici educaționale.

Raluca Turcan, Sorin Cîmpeanu și Marilen Pirtea, propunerile pentru noul Ministru al Educației. Ce au făcut cei trei pentru școală din funcția de deputat

Raluca Turcan, Sorin Cîmpeanu și Marilen Pirtea sunt cele trei nume vehiculate până acum pentru scaunul de ministru al Educației. Școala 9 a analizat activitatea parlamentară a celor trei deputați în ultimul mandat pentru a vedea care a fost succesul propunerilor lor. Cei trei au în comun, pe lângă faptul că au fost colegi în Camera Deputaților, și că au fost sau sunt profesori universitari. În plus, cu toții au studii în domeniul securității la Colegiul Național de Apărare sau la Colegiul Național de Informații. Dacă ar fi numită, Raluca Turcan ar fi singura femeie ministru din tot Guvernul. Un alt nume vehiculat este cel al ministrului în funcție Monica Anisie.

20.12.2020

Editorial. Am fost observator la interviurile pentru directori și am văzut profesori care nu știu să trimită un email

de Mihaela Ichim

Am avut ocazia să particip în calitate de membru observator din partea Consiliului Elevilor la concursurile de directori și directori adjuncți din județul meu, Vrancea. Observator înseamnă că nu am avut voie să pun întrebări candidaților, din păcate. Am văzut profesorii devenind elevi și nu unii foarte bine pregătiți, am văzut profesori fără viziune, perorând discursuri lăbărțate și deloc concrete. În plină pandemie, când școala a fost în nemilosul joc online-offline, am întâlnit profesori care se visează directori, dar nu știu să lucreze pe calculator.

29.11.2021

EXTRA Episodul 3: Debaterii

de Elena Văduva, ilustrații de Daniel Lupu

Ce faci când intri în echipă cu elevi care nu sunt din orașul tău, dar alături de care trebuie să te antrenezi pentru cea mai importantă competiție de debate?

18.06.2019