Harta școlilor dezavantajate din România. Care sunt județele cu cel mai mare risc de abandon școlar și cu cei mai mulți profesori necalificați

Florinela Iosip, Foto: Vlad Chirea

Numărul de școli defavorizate a crescut cu peste 30%  într-un singur an. Dacă în anul școlar 2017 - 2018 erau 1.169 de unități de învățământ dezavantajate, în anul următor au ajuns la 1.535, potrivit datelor din raportul lansat marți de Asociația Human Catalyst. Practic, peste 450 de mii de copii învață în școli dezavantajate.

Editorial. Odiseea hârtiei igienice. Ce-ar fi dacă directorii de școală ar fi evaluați și după cum arată toaletele?

de Alina Mirt

Ca facilitator educațional în județul Bacău, Alina Mirt, a trecut pragul multor școli de la țară. Lipsurile educației românești sunt trase după fiecare examene naționale, odată cu linia de demarcație trasă sub media 5. Există însă o nevoie și mai mare în școlile din toată țara: de toalete decente, cu hârtie igienică și săpun. Alina Mirt propune, în pragul organizării unei noi sesiuni de concursuri pentru directori, un ochi vigilent, la evaluarea celor care mai vor un mandat, și la cum arată băile din școala pe care au manageriat-o.

Cine-profesorii lunii: Sfinții lui Van Sant

de Cătălin Olaru

Regizor american cu mână sigură și exprimare fluidă atât în registrul mainstream, cât și atunci când practică un cinema mai puțin accesibil, Gus Van Sant s-a preocupat mereu de adevărurile mai mari sau mai mici ale diferitelor categorii de marginali. În chip firesc, școlile nu lipsesc din decor.

03.08.2020