În martie anul acesta, în Adjud, Vrancea, un elev a bătut doi profesori într-o pauză. Este un caz extrem, însă violența în curtea școlii a devenit deja un fenomen, potrivit unui studiu al World Vision: 40% dintre elevii români spun că au fost agresați verbal de alți colegi și 14% fizic. Despre acest climat a vorbit Doina Popescu, consilier școlar la Școala Gimnazială „I. G. Duca” din București, pentru Școala 9. A explicat de ce devin elevii agresivi, cum ar trebui să reacționeze cadrele didactice implicate, dar și ce sancțiuni poate aplica școala.
Când discursul public al ministrului educației simplifică problemele și adâncește diviziunile, cum putem ajunge la facilitarea dialogului între părinți și profesori?
De Ziua Internațională a femeilor și fetelor din domeniul științei, Școala 9 se întoarce către poveștile tinerelor care au ales domeniul tehnic, sfidând preconcepțiile. În lume, 9 din 10 persoane au prejudecăți față de femei și fete, potrivit Gender Social Norm Index, citat de platforma Scena 9. Ne-am oprit spre elevele care merg la olimpiade și cele care s-au înscris la licee tehnologice, dar și către Anca Anghelea, cercetătoare la Agenția Spațială Europeană, care ne-a acordat un interviu.