Alte articole

Clasă

Când devin elevii violenți. „Dacă profesorul manifestă ostilitate, ridiculizare, există o mare probabilitate ca acel comportament să continue”

de Adelina Mărăcine

În martie anul acesta, în Adjud, Vrancea, un elev a bătut doi profesori într-o pauză. Este un caz extrem, însă violența în curtea școlii a devenit deja un fenomen, potrivit unui studiu al World Vision: 40% dintre elevii români spun că au fost agresați verbal de alți colegi și 14% fizic. Despre acest climat a vorbit Doina Popescu, consilier școlar la Școala Gimnazială „I. G. Duca” din București, pentru Școala 9. A explicat de ce devin elevii agresivi, cum ar trebui să reacționeze cadrele didactice implicate, dar și ce sancțiuni poate aplica școala.

21.10.2022
Laborator

Discurs simplu vs. educație complicată

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Mircea Pop

Când discursul public al ministrului educației simplifică problemele și adâncește diviziunile, cum putem ajunge la facilitarea dialogului între părinți și profesori?

26.02.2019