Fotograf

Cătălin Georgescu

E pretutindeni și cu ochii-n patru. Se simte mai bine afară decât în casă.

if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

EDUCAȚIA ÎN LUME. Copii ținuți în lanțuri în școlile din Sudan. Profesor din Hong Kong dat afară fiindcă le-a vorbit elevilor despre independență

de Andreea Archip. Foto: Shutterstock

Mai mulți elevi din Camerun au fost uciși în urma unui atac asupra școlii lor. Mișcarea separatistă între Camerunul anglofon și cel francofon a luat vieți nevinovate. În același timp, în altă parte a Globului, o anchetă a BBC a dezvăluit abuzurile din școlile sudaneze unde copiii erau ținuți în lanțuri și bătuți. În același timp, în Hong Kong s-a iscat o dezbatere despre rolul profesorului, după ce un cadru didactic a fost concediat fiindcă le-a vorbit elevilor despre independență.

01.11.2020

Să postez sau nu poze cu copiii mei pe social media? Ce spun cercetătorii despre „sharenting”

de Adelina Mărăcine FOTO Shutterstock

Aproape jumătate dintre părinții britanici publică cu regularitate imagini și videoclipuri cu copiii lor, pe rețelele de socializare, încă din primele luni de la naștere. Obiceiul a devenit atât de comun încât a fost botezat „sharenting” (share - a împărtăși + parenting). Specialiștii avertizează însă că expunerea online vine cu anumite riscuri și sfătuiesc părinții să-și ia anumite măsuri de precauție.

25.10.2022