reporter

Cătălin Hopulele

Reporter la „Ziarul de Iași” și corespondent la „Libertatea”. A învățat tot ce știe la „Opinia studențească”, din 2008, și de atunci uită câte puțin în fiecare zi.

Șase profesori din școli vulnerabile i-au scris lui Moș Crăciun: rechizite, dulciuri, o excursie la zoo și „elevii mei să vină cu drag la școală”

Copiii și-au trimis deja scrisorile către Laponia și în seara asta își vor primi darurile. Noi am rugat cinci profesori de la școli din zone defavorizate să ne lase să publicăm scrisorile pe care le-au trimis ei către Moș Crăciun. Vor puțin pentru ei și multe pentru elevii lor. Unele din dorințele lor se întind pe mai mulți ani, dar vom rămâne în legătură cu ei să aflăm dacă li s-au îndeplinit.

24.12.2022

Franța vrea să pedepsească bullyingul din școli cu închisoarea

de Andreea Archip Foto: Dumitru Angelescu

Parlamentarii francezi au aprobat o nouă lege care ar criminaliza bullyingul și care oferă training special pentru profesori ca să prevină hărțuirea, scrie Euronews. Noul act legislativ ar putea să-i tragă la răspundere deopotrivă pe elevi și pe profesori, care pot primi o amendă de până la 45 de mii de euro sau trei ani în închisoare dacă victima nu a mai putut în urma incidentului să meargă la școală sau la serviciu mai mult de opt zile. Legea mai trebuie să treacă prin Senat.

„Aud educatori spunând: nu faceți gălăgie. Eu le spun: hai să ne facem de cap!” 20 de activități pentru copiii mici de la o profă britanică

de Cristina Radu

Exercițiile de fonetică și dicție devin jocuri în care copiii își pun pelerina de vrăjitor, cântă la instrumente muzicale, dansează și găsesc rime cuvintelor prin cântec, în această serie de activități propuse de Alexandra Chiorando, educatoare și consultant în domeniul educației timpurii.

01.04.2024