reporter

Cătălin Hopulele

Reporter la „Ziarul de Iași” și corespondent la „Libertatea”. A învățat tot ce știe la „Opinia studențească”, din 2008, și de atunci uită câte puțin în fiecare zi.

Profesoara Laura Dachin a înființat trei școli românești în Danemarca. „Notarea începe odată cu clasa a VI-a. Nu există premii, coronițe și alte recompense”

de Ema Tănase

Românca Laura Dachin și-a deschis trei centre în regim afterschool, în Danemarca, în care le predă copiilor limba, istoria și cultura română. O face după modelul danez, adică fără „vânătoare” de premii și note. „Dacă s-ar întâmpla acest lucru, ar însemna o încălcare a regulilor legate de egalitatea de șanse a fiecărui copil și s-ar crea diferențe”, explică profesoara. Educația este cu adevărat prioritatea autorităților. Când și-a înființat prima școală, acum șase ani, statul danez i-a pus la dispoziție spațiul și cele necesare desfășurării orelor: un smartboard, un proiector, laptop și acces gratuit la internet.

29.12.2020

Activități și jocuri pentru copii și părinți, pe perioada vacanței

de Ema Tănase. Foto: Dumitru Angelescu

Nu există copil căruia să nu-i placă joaca. Nu există copil căruia să nu-i placă joaca în familie. Oricâte jucării, jocuri sau gadgeturi ar deține, la un moment dat se plictisesc de ele și își doresc să aibă parteneri de joacă, iar părinții sunt prima opțiune și cea mai viabilă în mintea lor. Iată câteva sugestii de activități distractive pentru copii și părinți.

15.08.2021

Părinți și elevi în scenariul roșu. „Se presupune că avem de toate, numai să fim pregătiți să apăsăm pe buton”

de Diana Meseșan. Foto: Vlad Chirea și Dumitru Angelescu

Peste 12% dintre școlile din România au trecut la învățământul online. Unii părinți lucrează de acasă, alții fac cu schimbul care își ia liber să stea cu copiii. Nu toți găsesc înțelegere la angajator. Școala9 a vorbit cu mai mai mulți părinți despre cum fac față intrării în scenariul roșu, printre care și cu o mamă care e nevoită să-și lase copilul de 9 ani singur acasă până se întoarce de la serviciu.

22.10.2020