Filmulețe pe teme precum bullyingul, discriminarea și grija față de animale, traduse și în limbajul mimico-gestual, pot fi accesate gratuit de profesori și părinți. Proiectul aparține Asociației „EU ȘI LUMEA” care își dorește ca aceste pastile video de două minute să-i ajute pe copii să înțeleagă mai bine chestiuni complexe cu care se pot confrunta. Fosta prezentatoare TV Livia Dilă este cea care a adus conceptul folosit de ani buni în alte școli europene. Într-un interviu pentru Școala 9 aceasta explică de ce funcționează atât de bine pentru copii învățarea prin imagini sau clipuri video.
OP-ED. Ce se mai vinde prin școlile românești? De la cursuri, abonamente, meditații până la excursii de lux în Dubai sau New York. Sky is the limit. Zeno Șuștac, scriitor și activist, scrie despre acest Temu educațional.
Elevii din învățământul obligatoriu, adică până la clasa a XII-a, nu pot fi exmatriculați. Deși nu este o noutate, acest lucru a devenit subiect de discuții aprinse între profesori și părinți, după ce prezentatorul TV Dan Negru a vorbit, într-o postare pe Facebook, despre elevii indisciplinați, pe care îi numește „loaze” și „cirezi de proști”, și care ar trebui dați afară din școală. Discuția a escaladat pe rețelele sociale și după ce un elev de la Colegiul Național „Ion Creangă” din Capitală și-a înjunghiat profesoara de japoneză în timpul unei ore. Părerile sunt împărțite: în timp ce unii spun că exmatricularea nu a fost niciodată o soluție, alții cred că nu trebuie sacrificată o întreagă clasă pentru binele unui singur copil.