Profesoara Madlen Șerban, care a lucrat la elaborarea Strategiei de digitalizare a educației: „Dacă în 2021 continuăm să dăm atestatul de competențe digitale cu creionul pe hârtie, mai bine stingem lumina”

de Antonia Pup

În învățământul profesional și tehnic, rata de succes la examenele de certificare este de 100%. Madlen Șerban, profesor asociat la Universitatea din București, cu experiență în arhitectura politicilor educaționale, explică de ce nu ar trebui să ne bucure această reușită: aceste certificate nu au și calitatea pregătirii în spate și trebuie revizuite.  Profesoara a fost coordonatoarea grupului de lucru „Curriculum școlar pentru meserii emergente” în contextul elaborării Strategiei de digitalizare a educației și a explicat pentru Școala 9 care sunt pașii pentru a adapta școala cu piața muncii. „Oamenii deja au aflat că există viață în afara cutiei pe care o numim România. Și pleacă.”

12.02.2021

Educația e o chestiune de vocație

Interviu de Bianca Ceică, fotografii din arhiva personală

Un profesor de fizică își îndrumă elevii către materiile viitorului.

18.12.2018

Ioana Bauer, eLiberare: „Avem români care sunt traficați de către alți români, în România”

de Vlad Ioan Tăușance. Fotografie: Alex Negulescu

Ioana Bauer a găsit în școala românească curaj și hotărâre. Alături de 7.000 de profesori, președinta asociației eLiberare a crescut un program de luptă împotriva traficului de persoane. Acțiunile celor 7.000 au avut până acum impact în rândul a 650.000 de tineri. Și ăsta este doar primul pas.

10.07.2020