Editorial. Elevul, un Hamlet de circumstanță (2)

De Monica Halaszi și Horia Corcheș

Să contest sau să nu contest. Aceasta era întrebarea cu care deschideam articolul de acum două săptămâni și pe care îl încheiam cu promisiunea de a vorbi în următorul editorial despre centrele de contestații și despre diferențele de notare care, spuneam noi, nu sunt ce par a fi.

04.08.2021

Răzvan, băiatul de lângă Prut, care făcea ore online sub un stâlp, va merge la unul dintre cele mai bune licee din Iași

Florinela Iosip, Eli Driu (Foto)

În urmă cu două luni, Școala 9 l-a vizitat pe Răzvan Murgu, băiatul care stă la câțiva kilometri de Prut, în satul Hermeziu - unde semnalul la Internet este foarte slab. Băiatul care tocmai a terminat clasa a VIII-a avea puține speranțe că va merge la liceu în Iași, deși este printre cei mai buni elevi din clasa lui, fiindcă părinții lui nu-și permit cheltuielile. La scurt timp după ce am publicat povestea sa, Răzvan a primit sprijin din partea unor organizații neguvernamentale și a unei firme IT, precum și meditații gratuite din partea a doi profesori de la Colegiul Național „Grigore Moisil“ din Iași.

28.07.2021

De ce să-i învățăm filosofie pe copii

de Nicoleta Rădăcină, ilustrații de Daia-Diana Grigore

Privite de aproape, de ce-urile copilăriei sunt chiar motorul filosofiei, ceea ce îi face pe copii mici filosofi înnăscuți.

24.07.2018