Reporter

Medeea Stan

Descoperă jurnalismul din 2014 și își dorește să continue măcar până la pensie, adică până prin 2055.

Editorial. Performance cu educația în stil Abramović

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

Nu se poate să nu fi auzit de Marina Abramović. Celebră pentru discursul estetic contondent, artista performativă și-a propus în 1974 să descopere cât de departe poate împinge limitele propriului corp într-un performance de șase ore intitulat „Rhythm 0”. Ce a făcut? Și-a provocat publicul să facă orice își dorește cu corpul ei, timp în care a stat nemișcată într-o galerie de artă.

16.03.2022

Profesoara Laura Dachin a înființat trei școli românești în Danemarca. „Notarea începe odată cu clasa a VI-a. Nu există premii, coronițe și alte recompense”

de Ema Tănase

Românca Laura Dachin și-a deschis trei centre în regim afterschool, în Danemarca, în care le predă copiilor limba, istoria și cultura română. O face după modelul danez, adică fără „vânătoare” de premii și note. „Dacă s-ar întâmpla acest lucru, ar însemna o încălcare a regulilor legate de egalitatea de șanse a fiecărui copil și s-ar crea diferențe”, explică profesoara. Educația este cu adevărat prioritatea autorităților. Când și-a înființat prima școală, acum șase ani, statul danez i-a pus la dispoziție spațiul și cele necesare desfășurării orelor: un smartboard, un proiector, laptop și acces gratuit la internet.

29.12.2020