Reporter

Medeea Stan

Descoperă jurnalismul din 2014 și își dorește să continue măcar până la pensie, adică până prin 2055.

Fobia de școală, adâncită în pandemie. Cum pot gestiona părinții teama copiilor de a merge la școală

de Andreea Archip și Dumitru Angelescu

Școala online a lăsat amprente pe sănătatea mintală a elevilor. Teamă, anxietate, nesiguranță, refuzul de a merge la școală. Psihoterapeutul Laura Cristea a explicat de unde poate izvorî fobia de școală, în ce măsură a fost adâncită de pandemie și ce trebuie să facă un părinte atunci când un copil pune frână înainte de a intra în curtea instituției de învățământ. Înainte de începerea anului școlar, un studiu realizat în SUA arăta că 66% dintre copii se simțeau anxioși cu privire la întoarcerea în bănci, după luni de învățat în online.

22.05.2021

De ce aduce ouă iepurașul de Paște? Istoria animalului care a sărit de la simbolul păgân al fertilității la ouăle de ciocolată

de Cristina Radu

Iepurele a luat multe forme și semnificații de-a lungul istoriei, atât în folclorul diferitelor popoare, cât și în artă, începând cu apărătorul împotriva vrăjitoarelor și simbol al sexualității până la renaștere și Bugs Bunny. Cum a ajuns însă să fie imaginea Paștelui?

16.04.2023

Cine ar trebui să plătească bursele elevilor de clasa a noua? O elevă din Otopeni acuză Ministerul Educației de discriminare: „Sunt banii mei, am muncit”

Elevii de clasa a noua primesc bursă abia din semestrul al doilea. Asta chiar dacă mediile din clasa a opta ar putea să le aducă recompensa pentru notele bune. O elevă din Otopeni, Ilfov, crede că legea discriminează și ajutată de părinți a trimis petiții la toate instituțiile care ar putea să miște lucrurile. Legea spune că elevii de la început de ciclu, dintr-a cincea și a noua, nu primesc burse din primul semestru. Activiștii de la Societatea Academică din România spun că un drept rămâne un drept indiferent de localitatea unde înveți și cer o soluționare.

07.04.2021