Ilustrator

Mircea Pop

Îi este mai greu să scrie astea două rânduri despre el decât să deseneze o carte.

Medic pediatru, despre Covid-19 la copii: „În momentul de față focarele pentru copii sunt în școli și în grădinițe”

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

404 copii sunt internați în spitale cu Covid-19, 38 dintre ei la terapie intensivă. Dacă la începutul pandemiei, cei mici făceau forme ușoare ale bolii, acum luptă mai greu cu boala. Evelina Moraru, medic pediatru cu o experiență de peste 40 de ani, a explicat pentru Școala 9 cum se manifestă tulpina Delta la copii și ce ar trebui să facă părinții când identifică orice fel de simptome.

17.10.2021

Copilăria lui 2021 în imagini

Fotografii de Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea

Suntem pe punctul de a lăsa în urmă al doilea an calendaristic al pandemiei. Criza sanitară a schimbat modul în care ne uităm la profesori, la munca lor și la rolul părinților în educație. Ne-am întrebat ce mai înseamnă să fii elev, când interacțiunile tale, de la învățare la joacă, sunt separate de un ecran. Am discutat din nou despre bugetul învățământului și despre salariile profesorilor, despre copiii fără acces la internet și părinții care au devenit profesori peste noapte, în casele lor. Fotoreporterii noștri Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea au fost în toată țara și au surprins poze ale unui moment dintr-o viață. Au capturat în imagini vieți de elevi și părinți, de profesori și directori, viața școlii în alb și negru, în online și offline. Vă prezentăm anul lor în 15 fotografii. De fapt, și anul nostru.

27.12.2021

Ce am învățat în primul an

Echipa Școala9

După ce am documentat peste 260 de articole despre școală, am înțeles că elevii, profesorii, părinții, ONG-iștii și decidenții spun fiecare o altă poveste despre educație, și că rolul nostru e să facem perspectivele lor să dialogheze.

04.07.2019