Ilustrator

Mircea Pop

Îi este mai greu să scrie astea două rânduri despre el decât să deseneze o carte.

În Belarus, și cărțile de poezii pentru copii au fost declarate extremiste și confiscate

de Adelina Mărăcine

O librărie din Belarus a fost închisă, iar proprietarul acesteia a fost reținut aproape o lună de zile după ce a pus pe rafturi, anul acesta, poemul pentru copii, „Baladă pentru un mic remorcher”, scris de poetul rus Iosif Brodski, laureat al premiului Nobel pentru Literatură în 1987. Un tribunal din Minsk a decis, la sfârșitul lunii octombrie, să interzică poemul, fiind deja trecut pe lista „operelor literare extremiste”.

06.11.2022
if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Cu ce-am rămas din școala mea

Text și ilustrații de Alina Marinescu

În fiecare vineri din ianuarie, ilustratoarea Alina Marinescu ne spune o poveste vizuală despre ce înseamnă să fii profesor în România și care poate fi influența ta asupra elevilor cărora le predai. Aceasta este a treia și ultima poveste ilustrată de ea.

25.01.2019