La cursurile de dans unde copiii învață că să te exprimi liber e mai important decât să nu greșești.
A luat 10 la Evaluarea Națională și 9.95 la bacalaureat. A participat la zeci de concursuri și olimpiade naționale și internaționale. În această vară a intrat în linie dreaptă spre a-și împlini visul: a devenit studentă la Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Își dorește să devină profesoară de limba și literatura română. Corina Dimitriu și-a scris sieși o scrisoare menită să fie deschisă peste zece ani, când deja va avea câțiva ani la catedră.
Filmul belgian „Close”, al tânărului regizor Lukas Dhont, a creat nemulțumiri printre câțiva părinți, după ce elevii de la Colegiul Național „Școala Centrală” din București l-au vizionat în cadrul unei activități școlare. Deși au urmărit numai trailerul filmului, părinții susțin că face „propagandă de ideologie de gen” și conține „scene obscene cu homosexuali”. Tema este cu totul alta, spun cei care l-au văzut integral.