Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”

de Andreea Ofițeru. Foto: Eli Driu

Senatorii au adoptat o lege care interzice orice referire în școli și universități despre identitatea de gen. Asta înseamnă nu doar că se interzic discuțiile despre egalitate între femei și bărbați sau homosexualitate, ci ar duce și la desființarea unor masterate specializate pe această problematică din universități. Profesoara universitară Ionela Băluță, specializată în studii de gen, a explicat pentru Școala9, de ce această lege ne proiectează în România de dinainte de 1989.

01.10.2020

Bagaj din liceu: Radu

De Sara Pongrac

Pentru că dedicăm luna iunie ultimului clopoțel, am făcut echipă cu patru adolescenți în ultimul an de liceu, care își vor fotografia și intervieva prietenii de generație. Aceasta este treia poveste.

21.06.2019

Trei liceeni și-au investit banii de bursă într-o afacere care te ajută să aplici la universități din afară: „În străinătate nu există dubiu: muncesc mult și sunt recompensat pe măsură”

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

Alexia Dumitrescu, Cristian Dinuță și Mihnea Pasere sunt elevi în clasa a zecea la Colegiul Bilingv „George Coșbuc” din Capitală iar de trei luni și antreprenori. Au înființat firma Let’s Uni prin care vor să ofere asistență elevilor care, asemeni lor, vor să plece la studii în străinătate. Au o echipă de consultanți, studenți la universități din toată lumea, care îi pot ghida individual pe viitorii candidați. Cei trei oameni de afaceri minori și-au investit banii de bursă în platformă și speră că munca lor le va aduce profit în cel mult șase luni.

07.05.2021