A absolvit Psihologia la Universitatea București și s-a specializat în psihoterapie experiențială. Lucrează de 15 ani în proiecte de educație și cultură pentru tineri, cum sunt In a Relationship sau Ideo Ideis, unde coordonează departamentul de dezvoltare comunitară. Crede că oamenii fericiți trăiesc în prezent și că prezentul are loc pentru toți oamenii.
La aproape un kilometru de casa lui Liviu Dragnea din Alexandria, în orașul văzut cu cele mai puține oportunități pentru un trai decent din România, zeci de copii și adolescenți învață cum să aibă încredere în ei și în cei din jur. Totul se întâmplă la Ideo Ideis, un festival de teatru și ateliere pentru tineri, care are loc de 16 ani în fiecare lună august.
În satul Vaideiu, județul Mureș, biserica adventistă e și grădiniță, școală și cantină pentru că nu există altceva în sat.
Este tot mai popular pe YouTube, cu toate că nu produce nici muzică, nici comedie. Este probabil cel mai cunoscut fizician român în țara lui, cu toate că locuiește în Olanda. Doctor în fizică și cercetător la Philips Research Eindhoven, Cristian Presură muncește mult, cu pasiune. Offline, asta se măsoară în proiecte și invenții, sau în numărul de cărți vândute. Online, se cuantifică în audiența de 70.000 de fani pe YouTube și spre 8.000 de abonați pe canalul Discord.