Psiholoagă

Silvia Guță

A absolvit Psihologia la Universitatea București și s-a specializat în psihoterapie experiențială. Lucrează de 15 ani în proiecte de educație și cultură pentru tineri, cum sunt In a Relationship sau Ideo Ideis, unde coordonează departamentul de dezvoltare comunitară. Crede că oamenii fericiți trăiesc în prezent și că prezentul are loc pentru toți oamenii.

În izolare cu o întrebare. Cum să rezist să stau în casă cu niște părinți cu care nu mă înțeleg?

de Silvia Guță, psiholoagă în echipa In a Relationship

Odată cu pandemia și izolarea, In a Relationship s-a mutat în online și a lansat un formular unde adolescenții pot trimite întrebări anonime. Mai jos puteți citi una dintre întrebările venite de la adolescenți și posibile răspunsuri la ea, documentate cu grijă și respect pentru generația tânără, care trece prin noul context cu o mulțime de necunoscute și prea puțin control pe propria viață.

26.05.2020

În izolare cu o întrebare. Adolescent pe timp de pandemie.

de Silvia Guță, psiholoagă în echipa In a Relationship

Odată cu pandemia și izolarea, In a Relationship s-a mutat în online și de curând a lansat un formular unde adolescenții pot trimite întrebări anonime. Mai jos sunt câteva dintre întrebările de la adolescenți și răspunsurile lor, documentate cu grijă și respect pentru generația tânără, care trece prin pandemie cu o mulțime de necunoscute și prea puțin control pe propria viață.

Ideo Ideis, festivalul care dă speranțe adolescenților din Alexandria: „Aici, nu sunt alte oportunități pentru noi“

Florinela Iosip, Foto: Eli Driu

La aproape un kilometru de casa lui Liviu Dragnea din Alexandria, în orașul văzut cu cele mai puține oportunități pentru un trai decent din România, zeci de copii și adolescenți învață cum să aibă încredere în ei și în cei din jur. Totul se întâmplă la Ideo Ideis, un festival de teatru și ateliere pentru tineri, care are loc de 16 ani în fiecare lună august.

26.08.2021

Când biserica se transformă în școală

de Ana Maria Ciobanu, Fotografii de Oana Barbonie

În satul Vaideiu, județul Mureș, biserica adventistă e și grădiniță, școală și cantină pentru că nu există altceva în sat.

31.07.2019

PROFESORI DIGITALI | Cristian Presură: „Să încerci mereu să faci ceva nou, fără frică”

de Ella Moroiu

Este tot mai popular pe YouTube, cu toate că nu produce nici muzică, nici comedie. Este probabil cel mai cunoscut fizician român în țara lui, cu toate că locuiește în Olanda. Doctor în fizică și cercetător la Philips Research Eindhoven, Cristian Presură muncește mult, cu pasiune. Offline, asta se măsoară în proiecte și invenții, sau în numărul de cărți vândute. Online, se cuantifică în audiența de 70.000 de fani pe YouTube și spre 8.000 de abonați pe canalul Discord.

18.05.2020