Scrisoarea autorului John Steinbeck către fiul său îndrăgostit

Valentines Day a devenit o sărbătoare globală a iubirii. Și cuplurile din România își fac mici cadouri pe 14 februarie, centrele comerciale se umplu de inimioare și oferte, restaurantele și hotelurile se pregătesc cu meniuri și sejururi speciale. Școala 9 publică astăzi scrisoarea pe care autorul american John Steinbeck i-a trimis-o fiului său îndrăgostit, în 1958. Îi povestea atunci despre iubirea care „poate elibera în tine putere, curaj și bunătate și chiar o înțelepciune pe care nu știai că ai”.

Scriitorul John Steinbeck, laureat Nobel pentru Literatură, autorul romanelor „La răsărit de Eden”, „Fructele mâniei”, „Cartierul Tortilla”, a avut și o corespondență bogată. 850 dintre scrisorile sale au fost cuprinse în volumul „Steinbeck: O viață în scrisori”. Una dintre acestea era adresată fiului său Thom, în 1958, ca răspuns la o scrisoare a băiatului în care le povestea părinților că este îndrăgostit de Susan, o colegă de la internat.

Iată răspunsul lui John Steinbeck, publicat în The Marginalian:

Dragă Thom,
Am primit scrisoarea de la tine în această dimineață. Îți voi răspunde din punctul meu de vedere și bineînțeles, Elaine, din al ei.
În primul rând – dacă este îndrăgostit – e un lucru bun – este aproape cel mai bun lucru care i se poate întâmpla cuiva. Nu lăsa pe nimeni să transforme asta într-un lucru mic sau ușor.
În al doilea rând – există câteva feluri de iubire. Unul este un lucru egoist, rău, lacom, egocentric și folosește iubirea pentru importanța de sine.
Acesta este un tip urât și debilitant. Celălalt este o revărsare a tot ceea ce este bun în tine - de bunătate, considerație și respect – nu înseamnă numai respectul social pentru maniere, ci și respectul mai profund care se referă la recunoașterea unei alte persoane ca fiind unică și valoroasă. Primul fel te poate face bolnav și mic și slab, dar al doilea poate elibera în tine putere, curaj și bunătate și chiar o înțelepciune pe care nu știai că ai.
Tu spui că nu e o iubire copilărească. Dacă tu simți atât de profund, bineînțeles că nu e o iubire copilărească.
Dar oricum, nici nu cred că mă întrebai pe mine ce simți tu. Tu știi mai bine decât oricine altcineva. Tu ai vrut să mă rogi să îți spun ce să faci – și asta pot să fac.
Slăvește iubirea și fii foarte bucuros și recunoscător că o ai.
Obiectul dragostei este cel mai bun și mai minunat. Încearcă să te ridici la importanța sa.
Dacă iubești pe cineva – nu faci niciun rău admițând asta – trebuie doar să-ți amintești că unii oameni sunt foarte timizi și uneori ceea ce spui trebuie să ia timiditatea celuilalt în considerare.
Fetele au un mod de a ști și a simți ce simți, dar le place de obicei să o și audă.
Dacă uneori se întâmplă ca ce simți să nu fie împărtășit dintr-un motiv sau altul, asta nu face sentimentele tale mai puțin valoroase sau mai puțin bune.
La final, îți cunosc sentimentele pentru că și eu le am și mă bucur că le ai și tu.
Vom fi bucuroși să o putem cunoaște pe Susan. Este binevenită la noi. Doar să știi că Elaine va face tot felul de pregătiri fiindcă e domeniul ei ăsta și va fi și ea extrem de bucuroasă. Și ea știe lucruri despre iubire și poate îți va fi de mai mare ajutor decât ți-am fost eu.
Și să nu-ți faci griji cu posibilitatea de a o pierde. Dacă un lucru trebuie să se întâmple, se va întâmpla – singurul lucru e să nu te grăbești. Lucrurile bune nu scapă.
Cu dragoste,
Fa
Citește și: „Nu îmi mai recunosc copilul!”. Relațiile romantice la adolescență

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

scrisoare, dragoste, valentines day, john steinbeck