Categorie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog.

De ce studiile de gen sunt utile în școală. Robert Franken, un bărbat feminist: „Nu mai reparați femeile, reparați sistemul!”

de Andreea Archip. Foto: Martina Goyert

Robert Franken este un bărbat „heterosexual, cisgender ( n.r. persoană a cărei identitate de gen coincide cu genul atribuit la naştere), are o vârstă de mijloc, alb, educat, cu familie”. Adică un privilegiat. Și tocmai din postura de privilegiat critică sistemul nedrept care l-a avantajat să ajungă cine este astăzi: antreprenor în IT, consultat digital, speaker. Adică un bărbat de succes. El și activistul danez Henrik Marstal au înființat platforma Male Feminist Europe, cu dorința de a uni bărbații feminiști din Europa, pentru egalitatea de gen.

24.10.2020

EDUCAȚIA ÎN LUME. Mark Zuckerberg vrea un Instagram pentru copii sub 13 ani. Minori exploatați pe plantațiile de cacao din Coasta de Fildeș

După un an și două luni în care aproape întreaga Planetă s-a mutat online, mai-marii Facebook au în plan să facă o versiune de Instagram pentru preadolescenți. Doar că organizațiile și procurorii se opun. * Un studiu arată că profesorii dau note mai bune elevilor mai sociabili. * Industria ciocolatei încearcă să devină mai etică și pune presiune pe Coasta de Fildeș să combată sclavia copiilor în fermele de cacao. * În Camerun sunt organizate cursuri de readucere la școală pentru victimele grupărilor teroriste. * Școala a fost întreruptă în Gaza și în sudul Israelului din cauza conflictului armat. Educația în lume, în această săptămână.

23.05.2021

Profesoara universitară Ionela Băluță, despre interzicerea studiilor de gen în școală: „Discuțiile de gen ar trebui să înceapă de la grădiniță”

de Andreea Ofițeru. Foto: Eli Driu

Senatorii au adoptat o lege care interzice orice referire în școli și universități despre identitatea de gen. Asta înseamnă nu doar că se interzic discuțiile despre egalitate între femei și bărbați sau homosexualitate, ci ar duce și la desființarea unor masterate specializate pe această problematică din universități. Profesoara universitară Ionela Băluță, specializată în studii de gen, a explicat pentru Școala9, de ce această lege ne proiectează în România de dinainte de 1989.

01.10.2020