Categorie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog.

Urmăriți în direct dezbaterea online „Profesorii și disciplina”

Redacția Școala 9

Școala 9 organizează astăzi, de la ora 15.00, dezbaterea online „Profesorii și disciplina”, la care este invitat și Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu. Evenimentul poate fi urmărit pe Facebook. Vom vorbi despre cum pot fi rezolvate abaterile disciplinare ale cadrelor didactice împreună cu: Cornelia Popa Stavri, secretar general al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Andreea Ionescu, fondatoare a Grupului civic „Părinții cer schimbare”, Antonia Pup, editorialistă Școala 9 și activistă în domeniul educației și Rareș Cotoi, secretar executiv al Consiliului Național al Elevilor.

Tudor Chirilă: „Ce face școala ca un copil să aleagă singur dacă ce zice Chirilă e bine sau rău?”

de Cristina Radu Foto: Vlad Chirea Video: Cosmin Nistor

Sistemul de învățământ ar trebui să îl ajute pe copil să facă ce-și dorește cu adevărat, crede Tudor Chirilă. Or, la acest capitol, România eșuează. Într-un interviu pentru Școala 9, solistul trupei Vama, care a vorbit mereu răspicat despre educație, pune în oglindă școala românească și sistemul finlandez de educație, unul dintre cele mai performante din lume. Țara noastră se centrează pe elite și greșește, mai spune artistul. Noi „suntem fericiți că dăm olimpici”, dar pe ceilalți îi lăsăm în urmă.

13.08.2021

Investiția în școli profesionale ar putea rezolva probleme sociale

De Nicoleta Coșoreanu

Cum poate o companie privată să se implice în dezvoltarea învățământului profesional, mergând mai departe de interesele sale imediate.

15.10.2019

BRD și Libertatea vor dezvolta împreună Școala 9, publicație online de educație

Redacția Școala9

De mai mulți ani, BRD susține cu speranță si încredere jurnalismul independent, pentru că România are nevoie acută de obiectivitate. Printre inițiative se numără si fondarea a trei platforme jurnalistice al căror conținut este asigurat de echipe redacționale cu o libertate editorială absolută. De la jumătatea lunii septembrie a acestui an, BRD Groupe Société Générale și grupul de publishing Ringier au devenit parteneri în vederea continuării dezvoltării publicației axate pe educație, Școala9.

23.11.2020