Categorie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog.

Profesori ucraineni din Sighet, cu familia rămasă într-un oraș bombardat: „Tata e trecut prin polonezi, sovietici, Covid. Acum au venit rușii”

de Adelina Mărăcine și Răzvan Luțac. Foto: Vlad Chirea

Oksana și Marian Ferțadi, profesori la Liceul Ucrainean „Taras Șevcenko” din Sighet, povestesc, printre lacrimi cum fratele nu vrea să-și lase orașul și e pregătit să lupte. Ambii sunt ucraineni, ea e chiar din Ivano-Frankivsk, el etnic din Maramureș. Deși predau informatică și matematică, de o săptămână fac cu elevii la școală doar istorie. „Le-am vorbit despre formarea statului ucrainean, despre NATO și UE. Nu știu aceste lucruri, iar dacă nu le spunem noi, vor veni alții să le spună cum stă treaba.”

27.02.2022

Cum se face testul de salivă. Medic pediatru: „Există riscul ca elevul să meargă liniștit și infectat la școală, cu testul negativ în buzunar”

de Adelina Mărăcine

Medicul pediatru Eduard Egri se arată sceptic în privința eficacității testelor din salivă, ce urmează să ajungă în școli și explică de ce testarea elevilor ar putea fi un dezastru. În același timp, grijile cu privire la dificultatea testării sunt șterse de un video realizat de o fetiță, în vârstă de nouă ani, care face o demonstrație video și arată că și cei mici se pot autotesta.

Controverse la Universitatea Oxford după ce o vedetă a platformei pentru adulți OnlyFans a fost invitată să le vorbească studenților. „Voi să mergeți la școală”

de Adelina Mărăcine

Vedeta americană Danielle Bregoli, în vârstă de 19 ani, cunoscută drept Bhad Bhabie în mediul online, a fost invitată pe 2 noiembrie să le vorbească studenților de la Oxford. Aceștia au primit-o cu aplauze pe tânăra care a reușit să câștige peste 50 de milioane de dolari din OnlyFans, o platformă de conținut pentru adulți. Tânăra a creat un fond de burse pentru elevi, în valoare de 1,7 milioane de dolari, dar nu toate vocile i-au lăudat inițiativa sau prezența în cadrul prestigioasei universități. „Și-a pierdut renumele și toată credibilitatea.”