În ianuarie și februarie, ne întoarcem la citit operele clasice ale literaturii române. Profesoara de limba română Maria Melente vă îndrumă în structura eseului și în organizarea ideilor pe hârtie, cu liniuță, astfel încât să vă fie mai ușor să vă construiți analiza pe text. Vorbim, de asemenea, și despre studiul autorilor clasici: Creangă, Slavici, Eminescu și Caragiale.
Universitățile mari organizează în fiecare vară tabere pentru elevi din toată țara în care este simulată viața de student, cu tot ce înseamnă ea. De la cazarea în cămin, mâncarea la cantină, la cursuri și seminarii și în final, cu temuta sesiune. „Restanțele” rămân pentru când vor fi studenți cu adevărat. Oana Ene, elevă în clasa a unsprezecea la un liceu din Buzău, a participat la școala de vară a Universității din București și a povestit pentru Școala 9 experiența sa.
Misiunea părintelui se termină la poarta școlii? Sau ar trebui să fie implicat în toate aspectele educației?