Legile educației au fost adoptate de Guvern și merg în Parlament. Salarizarea profesorilor a fost eliminată din actul legislativ

La o lună după ce au fost făcute publice, Legea învățământului preuniversitar și Legea învățământului superior au fost adoptate în Guvern și urmează să meargă în dezbatere parlamentară. Față de varianta publicată pe 27 februarie, ministra Ligia Deca a spus după ședința de Guvern de astăzi că a fost eliminat capitolul ce priveau salariile profesorilor, ce urmează să fie stipulate de legea salarizării.

La o lună și două zile după ce a fost făcut publice, pachetul de legi ale educației au fost adoptate astăzi de Guvern și merg în comisiile Parlamentului pentru analiză și eventuale modificări. Potrivit Ligiei Deca, legile vor fi dezbătute în procedură de urgență, într-o comisie comună.

Noutatea este că salarizarea nu va mai fi reglementată de Legea educației, ci de Legea salarizării unitare.

„S-a agreat în discuția cu reprezentanții sindicatelor care a precedat ședința de guvern ca această garanție să fie introdusă în legea salarizării. Angajamentul politic există în continuare din partea coaliției de guvernare ca salariul unui debutant în învățământ să plece de la salariul mediu pe economie ca nivel minim pentru a fi stimulați și pentru a avea cei mai buni profesori la clasă”, a dat asigurări ministra Educației, după ședința de Guvern.

„Această decizie s-a luat pentru a avea o unitate legislativă. Pentru a nu avea o prevedere care să vizeze direct grila salarială într-o lege specială, ideea ar fi ca legea salarizării unitare să includă toate elementele necesare pentru ca, în cazul nostru, personalul din învățământ să fie motivat.”  - Ligia Deca, Ministrul Educației

Rectorii au voie doar două mandate

O altă lămurire se referă la mandatele rectorilor. Legea prevedea că un rector poate sta în funcție doar două mandate. Au existat voci care au spus că dacă un rector se suspendă, de pildă, cu un an înainte de a finaliza mandatul, ar putea ca această perioadă să nu fie luată în calcul. Ministra Educației a venit cu lămuriri: „O modificare este faptul că atunci când vorbim de mandatele rectorilor știam că deja pot exista două mandate de cinci ani, fără a lua în continuare întreruperile posibile, suspendări. Am clarificat ce se întâmplă cu mandatul în curs: acela se numără la acele două mandate posibile”.

Aceasta a mai menționat că prin pachetul de legi urmărește viziunea proiectului prezidențial „România educată”: „Centrarea sistemului educațional spre elevi, stimularea potențialului pe care fiecare copil îl are și acompanierea potențialului de la educație timpurie până la maturitate, până la învățarea adulților, ne referim la creșterea nivelului calității și a nivelului de alfabetizarea funcțională. Ne referim, sigur, și la creșterea echității, reducerea abandonului școlar, tot ceea ce ține de desegregare și includerea copiilor din medii diferite și particularități diferite în școli.”

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

legea educatiei, salariile profesorilor, ligia deca, ministrul educatiei