O nouă întârziere la infrastructura Bibliotecii școlare virtuale, de data aceasta din cauza războiului din Ucraina

Specialiștii lucrează de zor la Biblioteca școlară virtuală, pentru ca faza pilot a proiectului să fie gata la timp, în septembrie. Ministerul Educației se așteaptă însă ca livrarea unora dintre instrumentele necesare funcționării Edulib, mai exact, componentele fizice, să întârzie. „Din cauza conflictului din Ucraina, fiind o stare de fapt la nivel global”, spune ministerul într-un răspuns la solicitarea Școala 9. Proiectul este așteptat de 11 ani.

31.07.2022

de Cristina Radu

47 de milioane de euro costă în total dezvoltarea întregii platforme Edulib. Mare parte din bani sunt fonduri europene nerambursabile. Școala 9 a scris pe larg despre epopeea licitației celei mai mari resurse educaționale: 11 ani i-a luat României să se apuce de construcția ei, deși e prevăzută în Legea Educației din 2011.

„În acest moment, a fost furnizată infrastructura suport, însă furnizarea infrastructurii hardware va înregistra o întârziere din cauza conflictului din Ucraina, fiind o stare de fapt la nivel global. În materie de software, se lucrează la platforma principală și la integrarea celorlalte componente ale soluției cu aceasta. În paralel, a demarat activitatea de validare a resurselor educaționale deschise (lecțiile)”, afirmă Ministerul Educației, în răspunsul către Școala 9.

Infrastructura hardware înseamnă componentele fizice ale unui sistem electronic, precum monitorul unui PC, tastatura, mouse-ul sau un device.

Nu e clar - ministerul nu spune - cât de mare este această întârziere sau dacă va afecta proiectul final, adică dacă va cauza o întârziere a finalizării Edulib.

„Important și benefic”

Instituția face însă alte precizări. Sunt 600 de profesori care pot, simultan, să creeze conținut educațional suplimentar, adică să-și facă propriile lecții pe platformă. Deci este vorba despre niște lecții interactive suplimentare față de cele 3.000 care se vor regăsi deja în Bibliotecă, făcute de echipele de profesori și programatori, strânse de firmele dezvoltatoare.

Cadrele care vor analiza conținutul educațional înainte de publicare (noi sau „reciclate” din AeL) au fost alese de ARNIEC după o procedură stabilită de minister, mai spune instituția, dar consideră totodată „foarte important și benefic faptul că furnizorul colaborează, la rândul său, cu cadre didactice și cu specialiști din domeniul educației, acest fapt asigurând o rată crescută de succes în elaborarea resurselor educaționale deschise”.

Conținut doar pentru clasele gimnaziale. Deocamdată

În faza pilot a Bibliotecii școlare virtuale, ce va fi lansată în septembrie, platforma va avea manuale, opere literare și lecții interactive dedicate doar claselor de gimnaziu. Edulib va fi extinsă în timp și pentru celelalte grupe de vârstă școlară.

„Nu vor fi simple documente sau clipuri. O lecție interactivă, pe lângă aceste resurse clasice, are și resurse avansate ca asistenți educaționali, voce sintetizată, aplicații, simulări, chestionare, bariere, etichete, acordeoane (elemente de control grafic, n.r.), tab-uri”, a explicat, pentru Școala 9, Cosmin Mălureanu, CEO Ascendia, una dintre cele șapte firme care lucrează la dezvoltarea platformei. Ea este responsabilă de partea de software.

Lecțiile din biblioteca virtuală vor fi folosite de către elevi și profesori la ore, dar aceștia vor avea acces la ele și de-acasă.

Cristina Radu

reporter

A terminat Facultatea de Jurnalism din București și a început să lucreze în presă în 2016, în primul an de studii, la agenția de presă News.ro. Din 2018 învață să vadă poveștile din spatele știrilor, ca reporter Libertatea. Scrie despre oamenii care schimbă câte puțin societatea, despre mediu și animale, și acoperă domeniul administrației publice locale. Îi place Harry Potter, are doi motani răsfățați și crede că locul stafidelor nu este în prăjituri.

biblioteca scolara virtuala, biblioteca digitala, legea educatiei, sorin cimpeanu