Alte articole

Clasă

Mai e posibilă o copilărie fără telefon?

de Andreea Archip Editor: Cristian Lupșa Ilustrații: Elena Chiriacescu

„Nu mai sta pe telefon!” e o strategie care și-a atins limita. Așa că părinți din toată lumea, din Sydney, Australia, până în București, România au decis să-și asume responsabilitatea pentru consumul nesănătos de social media al copiilor lor și să acționeze. Mișcarea „copilărie fără smartphone” vrea să ia povara detoxului digital de pe copil și să o pună pe adult, părinți, profesori și politicieni. Cum funcționează mișcarea și ce rezultate are?

05.02.2026
Clasă

UNESCO recomandă interzicerea telefoanelor în școli pentru că distrag atenția, perturbă și au un impact negativ asupra învățării

de George Herlaș

Tehnologia a ajuns să fie folosită tot mai des în școli ca instrument de învățare. Popularitatea acesteia a crescut exponențial în perioada pandemiei când școala s-a făcut în cea mai mare parte online, din spatele unor ecrane de laptopuri, telefoane sau tablete. Cu toate acestea, Unesco trage un semnal de alarmă în ceea ce privește calitatea învățării atunci când smartphone-urile sunt folosite în școli, după cum arată The Guardian. 

01.08.2023
Laborator

Editorial. 365 de zile de suferințe pentru milioane de copii ucraineni. Susținerea noastră trebuie să continue, atât pentru copii români, cât și pentru cei refugiați

de Anna Riatti

Astăzi se împlinește un an de când Rusia a invadat Ucraina, distrugând viețile a milioane de oameni și modificând dinamica unei lumi întregi. Publicăm astăzi un editorial-eveniment scris de Anna Riatti, Reprezentanta UNICEF în România, una dintre organizațiile care au oferit sprijin neîntrerupt refugiaților care au rămas sau au fost în tranzit prin țara noastră.

23.02.2023