Categorie

Despre învățare în toate formele ei, alături de elevi, părinți și profesori.

Editorial. Am fost observator la interviurile pentru directori și am văzut profesori care nu știu să trimită un email

de Mihaela Ichim

Am avut ocazia să particip în calitate de membru observator din partea Consiliului Elevilor la concursurile de directori și directori adjuncți din județul meu, Vrancea. Observator înseamnă că nu am avut voie să pun întrebări candidaților, din păcate. Am văzut profesorii devenind elevi și nu unii foarte bine pregătiți, am văzut profesori fără viziune, perorând discursuri lăbărțate și deloc concrete. În plină pandemie, când școala a fost în nemilosul joc online-offline, am întâlnit profesori care se visează directori, dar nu știu să lucreze pe calculator.

29.11.2021

Cum văd parlamentarii schimbarea legii cu privire la profesorii agresivi: „E greu ca niște oameni care au fost colegi de catedră 10-15 ani să-și judece unii altora suspiciunile”

de Medeea Stan, Adelina Mărăcine, Andreea Archip

Parlamentarii au încercat de-a lungul timpului să schimbe legea astfel încât profesorii cu abateri disciplinare grave să nu mai revină la catedră sau, dacă o fac, să fie monitorizați îndeaproape. Inițiativele lor nu au ajuns încă legi în vigoare, dar cei mai mulți nu au abandonat tema. Școala 9 a vorbit cu mai mulți membri din Comisia pentru Învățământ din Camera Deputaților și Senat pentru a afla care este viziunea lor cu privire la cazurile de violență din școală.

10.05.2022

Ghidul elevului

de Școala9

Tot ce trebuie să știe un elev despre drepturile și obligațiile sale, scrise pe înțeles de alți elevi.

11.12.2018