Cum a devenit mai comod să trimiți mesaje decât să vorbești efectiv la telefon, această abilitate a devenit mai valoroasă pe piața muncii. O americancă a înființat o firmă de consultanță să-i ajute pe angajații din Generația Z (născuți la finalul anilor 1990 și până în 2010) și pe Millenials (născuți între anii 1980 și până spre finalul anilor 1990) să-și depășească fobia de a vorbi la telefon, scrie Bussines Insider.
13 profesori din toată țara au fost premiați la Gala MERITO 2025, ajunsă la a zecea ediție. De la înființare, proiectul a creat o rețea de profesori valoroși care transmit și altor profesori cunoștințele și practicile lor, ca împreună să crească nivelul sistemului de învățământ.
Sindicatele, reprezentanții UNESCO și ai ONG-urilor din învățământ, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu și președintele Klaus Iohannis au transmis pe 5 octombrie, de Ziua Internațională a Profesorilor, mesaje de apreciere pentru cadrele didactice, care de un an și jumătate își depășesc limitele și predau în condiții dificile. Școala 9 a adunat gândurile lor într-un articol necesar în contextul crizei politice și de sănătate.