Categorie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog.

Tabăra online de la Lupeni. „Ne-am transformat camerele în mici laboratoare”

de Brandi Bates

Americanca Brandi Bates, fondatoarea Bibliotecii Copiilor „Din loc în loc”, la Lupeni, Hunedoara, s-a încăpățânat ca în pandemie să organizeze o tabără virtuală. Brandi este și cea care, în urmă cu 20 de ani, a adus în orășelul de pe Valea Jiului plăcerea lecturii împreună, cu voce tare, părinți și copii laolaltă. Brandi povestește pentru Școala 9 cum 39 de participanți, de la doi la 58 de ani, au reușit să spargă barierele online-ului la atelierele de hârtie, de caligrafie, de linogravură sau la cele de făcut pâine cu maia. Iată povestea sa!

10.10.2020

Bully-ul va fi mereu aici

de Elena Văduva, ilustrații de Alina Marinescu

Cum funcționează mintea unui bully, ce anume îl îndeamnă să devină unul și cum putem ajuta copiii care sunt ținta bullyingului în școli.

Ministrul Sportului Eduard Novak, despre inițiativa sa ca elevii să înceapă ziua de școală cu mișcare

„A existat un mare interes, inclusiv din partea domnului ministru al Educației”, spune Eduard Novak despre ideea ca, înainte de matematică, română sau istorie, copiii să facă în fiecare dimineață 45 de minute de mișcare și educație pentru nutriție.

Ideea lui Eduard Novak, noul ministru al Sportului, a fost privită cu o sprânceană ridicată de profesori la început. Nu s-a lăsat descurajat și își caută susținători la Ministerul Educației. Se gândește deja la parteneriate cu ministerele Educației și Sănătății pentru a face programe care să-i apropie pe copii și adolescenți de sport, mai ales după această perioadă sedentară de școală online.

21.01.2021