Categorie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog.

Președintele Klaus Iohannis: „Din 8 februarie, când începe semestrul II, majoritatea școlilor se vor redeschide”

Redacția Școala9

Președintele Klaus Iohannis a spus într-o declarație de presă că, în urma consultărilor avute cu miniștrii Educației și Sănătății și altor actori din domeniu, au decis ca școlile să revină din semestrul al doilea la scenariile verde, galben și roșu de redeschidere a școlilor. Adică în funcție de situația epidemiologică din fiecare localitate.

14.01.2021

Doar 18 sancțiuni pentru hărțuire stradală în ultimii trei ani. „Dacă nu înțelegem fenomenul, agresorii vor spune mereu că e flirt”

de Cristina Radu. Foto: Vlad Chirea

Mai bine de jumătate dintre românce aveau între 12 și 18 ani când au fost prima dată agresate pe stradă, iar cele mai dese forme de hărțuire cu care se confruntă tinerele sunt fluieratul, claxonatul și atingerile nedorite, arată o cercetare din 2017. Deși este interzisă prin lege de aproape trei ani și se pedepsește cu amendă de până la 10.000 de lei, hărțuirea stradală este încă un subiect prea puțin discutat. În lipsa informării și a educației pe această temă, de multe ori victimele nici nu realizează că remarcile cu tentă sexuală sunt agresiuni, iar agresorii nu își dau seama că ceea ce fac este greșit, avertizează specialiștii.

17.07.2021

Cum monitorizăm segregarea școlară?

De Ana Maria Ciobanu, colaje de Oana Barbonie

Segregarea elevilor pe criterii etnice e interzisă în România de 15 ani, dar autoritățile încep abia acum să cuantifice oficial dacă politicile publice de combatere a acesteia au funcționat.

23.10.2019