Parlamentarii francezi au aprobat o nouă lege care ar criminaliza bullyingul și care oferă training special pentru profesori ca să prevină hărțuirea, scrie Euronews. Noul act legislativ ar putea să-i tragă la răspundere deopotrivă pe elevi și pe profesori, care pot primi o amendă de până la 45 de mii de euro sau trei ani în închisoare dacă victima nu a mai putut în urma incidentului să meargă la școală sau la serviciu mai mult de opt zile. Legea mai trebuie să treacă prin Senat.
O mamă povestește cum își crește fetița de 11 ani în spiritul valorilor feministe.
O echipă formată din artiști și programatori din România și Marea Britanie au lucrat în ultimele luni la un joc video care povestește cum arăta viața dinainte de internet. Destinat în special celor născuți în epoca digitală, Life Before Internet spune povestea unei tinere deconectate de la tehnologie.