OP-ED. Profesorii știu bine: elevii lor cresc într-o lume digitală saturată de informații, imagini și mesaje, care ne-a schimbat nouă tuturor modul de a trăi, de a ne informa, de a ne distra și socializa, și cu care copiii iau contact de la vârste preșcolare. Cum navigăm o lume în care informația curge fără pauze?
Pentru prima dată, în 15 februarie am sărbătorit Ziua Națională a Lecturii.
La ce este bună lectura? Cui prodest? întreabă unii. De ce trebuie să-i tâmpim pe copiii noștri cu texte pe care noi înșine le-am studiat? se întrebă alții. De ce trebuie să citim „Enigma Otiliei”? Sau „Ion”? întreabă unii elevi.
20 de studenți ai Universității de Stat din St. Petersburg au fost în prag de exmatriculare după ce au participat la un protest anti-război în centrul comercial al orașului. Consiliul studenților și doi deputați social-liberali au sărit în apărarea acestora, iar instituția de învățământ pare că s-a răzgândit, scrie Kommersant.