Ia Bacul cu YouTube

Am selectat câteva canale românești de YouTube cu care elevii pot învăța pentru Bac la română, istorie, matematică sau alte științe.

17.08.2018

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Oana Barbonie

YouTube a devenit o resursă tot mai utilă pentru elevii care caută alternative la modelele tradiționale de învățare, fie că este vorba despre lo-fi videos, în care animații rulează pe un fundal muzical ce ajută tinerii să se concentreze când învață, sau de utilizatori care pun la dispoziție cursuri pentru examenul de Bac. Așa că am ales cinci canale românești care ar putea ajuta elevii să rezolve mai ușor problemele la mate sau să rețină date despre operele de la română, fie prin metode inedite de predare, precum comentariile adaptate în ritm de rap, fie prin înregistrări cu profesori care predau online lecțiile.

PSIHOTROP

Abonați: 56k
Ce face? Mihai „predă” în ritm de rap operele pe care elevii de-a XII-a trebuie să le învețe pentru proba de Bac de la română. În comentariile de la clipuri, elevii îi mulțumesc pentru ajutorul dat la subiectul al treilea, de eseu, și îi cer să-și ducă mai departe proiectul cu o variantă pentru materia de la istorie. Melodiile despre Moara cu noroc și Plumb au depășit 500.000 de afișări.
Recomandare: Psihotrop – Mihai predă Moara cu noroc

OPERE BAC

Abonați: 8k
Ce face? Pune la dispoziție în format audio toată materia pentru subiectul al treilea al probei de Bac de la română, fie că vorbim despre definiții sau comentarii. În descriere sunt disponibile link-uri pentru descărcarea materialelor, dar și variantele text ale teoriei.
Recomandare: Camil Petrescu – Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război | Roman subiectiv-psihologic

RADU POENARU

Abonați: 29k
Ce face? Oferă lecții de matematică după modelul celor predate în clasă și oferă exemple de rezolvări ale subiectelor de la examenele precedente. Clipurile sunt realizate de doi profesori de matematică, Dan și Radu Poenaru, care au experiență atât la clasele de liceu, cât și la cele de gimnaziu. Pe lângă resurse utile la Bac, aici pot fi găsite și materiale pentru Evaluarea Națională.
Recomandare: Model oficial Bacalaureat 2018 Matematică Mate-Info

Surse alternative: Într-un stil asemănător cu cel al canalului Radu Poenaru, pe Videomeditații poți găsi lecții de matematică începând cu clasele de gimnaziu, iar Matematica pentru toți vine cu rezolvări ale subiectelor de Bac și Evaluarea Națională.

Ora de Istorie

Abonați: 12k
Ce face? Prezintă istoria românilor „după manual”, structurată pe lecții, în clipuri de cel mult zece minute. Fiecare lecție este predată în timp ce în clip se derulează hărți și cele mai importante informații din fiecare capitol. Pe lângă lecțiile de istorie pentru Bacalaureat, canalul propune și informații inedite din istorie (istoria berii), dar și scurte lecții de educație civică (atribuțiile președintelui).
Recomandare: Romanitatea românilor

Surse alternative: Istoria cu Virgil propune „istoria mai în glumă, mai în serios”, iar pentru cei care vor să aprofundeze, seria The Great War realizată de BBC prezintă Primul Război Mondial săptămână cu săptămână.

UNIVERSITARIA

Abonați: 5k
Ce face? Deși nu este una dintre sursele dedicate exclusiv pregătirii pentru Bac, Universitaria propune câteva zeci de clipuri ajutătoare pentru mai multe materii, de la română și matematică la chimie, fizică, biologie și geografie, în lecții explicate la tablă de profesori.
Recomandare: Chimie. Consultaţii pentru Bacalaureat

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Oana Barbonie

Art Director

Și un oarecare reporter vizual.

Bacalaureat Youtube