E de-ajuns să mergi la școală ca să-ți schimbi viața?
OP-ED. Sub straturi generoase de pomadă, filmată din unghiul potrivit, cu lumina și decorurile împrumutate de la niște prieteni (politici), cu intervenția abilă și intensă a echipei de montaj și camuflaj, școala de la noi arată bine.
Evaluarea Națională începe luni, Bacalaureatul bate și el la ușă, iar odată cu toate aceste examene vin și emoțiile pentru elevii care termină clasa a VIII-a, respectiv, clasa a XII-a. Anxietatea pe care aceștia o resimt influențează negativ performanța, astfel că elevii au nevoie să fie încurajați de adulții din jurul lor, deopotrivă părinți și profesori, mai ales prin limbajul folosit, arată o expertă în psihologie într-o analiză The Conversation.