Când vine vorba de alegerea unei școli, dilema principală a părinților și a elevilor a devenit înscrierea la o școală de stat sau la una particulară. În condițiile în care în ultimii ani calitatea învățământului oferit de sistemul de stat scade tot mai mult, din ce în ce mai mulți părinți optează pentru o școală în sistem privat.
Elevii și profesorii Colegiului Național „Gheorghe Șincai” din București reciclează din 2014 peste două tone de hârtie pe an.
Peste jumătate din copiii din România contemplă ideea de a-și construi viitorul în străinătate, din cauza lipsei de oportunități educaționale și a neîncrederii sau nemulțumirii față de condițiile de viață din România. Această statistică ar trebui să ne cutremure pe toți: de la „simpli” cetățeni, până la guvernanți. Din păcate însă, am ajuns să mă număr și eu printre ei.