Suntem o redacție deschisă pentru concepte, texte, opinii, colaborări și organizații. Vrem să avem aproape oameni care nu se opresc din învățat și de la care avem ce învăța.
Școala 9 este un proiect în lucru și este bine să rămână așa. În acest moment, echipa aduce împreună jurnaliști cu experiență, părinți și pasionați de educație de toate vârstele, profesioniști curioși, creativi și oameni de comunicare.
Suntem o redacție deschisă pentru concepte, texte, opinii, colaborări și organizații. Vrem să avem aproape oameni care nu se opresc din învățat și de la care avem ce învăța.
Am terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. Până la Școala 9, în cei 18 ani de presă, am fost redactor-șef la „Opinia Studențească”, a fost reporter la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și la Libertatea. Focusul meu a fost în special în domeniul educației, dar și drepturile omului și social.
A terminat Facultatea de Jurnalism din București și a început să lucreze în presă în 2016, în primul an de studii, la agenția de presă News.ro. Din 2018 învață să vadă poveștile din spatele știrilor, ca reporter Libertatea. Scrie despre oamenii care schimbă câte puțin societatea, despre mediu și animale, și acoperă domeniul administrației publice locale. Îi place Harry Potter, are doi motani răsfățați și crede că locul stafidelor nu este în prăjituri.
George Herlaș este student la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București și s-a alăturat echipei Școala 9 pentru că spune „da" oricărei provocări. Prin jurnalism, vede o misiune de a aduce valoare cititorilor și întregii comunități.