editor coordonator

Andreea Archip

Cel mai mult pe lume îmi place să fiu reporter. Nu știam asta când am dat la Facultatea de Jurnalism la Iași, dar am avut fler. Până la Școala9, în cei 20 ani de presă, am fost redactor-șef la „Opinia Studențească”, reporter la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și la Libertatea. Îmi place să fiu pe teren, să vorbesc cu oamenii, să filmez, să montez, să documentez, să scriu. 

Alte articole

Clasă

Ediția a V-a a Galei Elevului Reprezentant premiază „generația rezilienței”. „Elevii au ajuns să stea la școală șase-șapte ore cu frica să nu vină un profesor ca să le pună note”

de Andreea Archip

Elevul trebuie să vorbească și neîntrebat, să reacționeze atunci când se întâmplă o nedreptate în jurul lui și să știe că are puterea de a schimba lucrurile. Pe acest tip de școlar pune reflectoarele Gala Elevului Reprezentant, ajunsă la a cincea ediție. Pe 3 iunie vor fi evidențiați elevi, profesori, părinți, grupuri de inițiativă și autorități locale care cred în educație. Robert Avram, președintele Consiliului Național al Elevilor, a povestit pentru Școala 9 cum a crescut dorința de implicare a copiilor în ultimii ani și cu ce noutăți vine evenimentul din acest an.

 

30.05.2022
Laborator

„Un băiețel rom de 9 ani a stat lipit de scaun toată piesa, foarte atent…” Schimbarea pe care o aduce o trupă de teatru într-un oraș fără teatru

de George Herlaș Foto: Eli Driu

„Un oraș educat e un oraș în care poți vedea toate fețele cubului, nu doar o singură parte - nu doar un cinema sau doar o sală de concerte. Ai nevoie de tot ansamblul cultural”, crede George Apetroaie, fost membru al trupei de teatru Gong din Roman, Neamț. Școala 9 a stat de vorbă, în cadrul Festivalului Ideo Ideis de la Alexandria, și cu Cătălina Bostan, coordonatoarea trupei și cea care o finanțează din propriul buzunar, pentru a înțelege ce înseamnă să susții o trupă de teatru într-un oraș mic din Moldova, unde nu există teatru. 

12.10.2023
Laborator

Riscurile dacă unele licee vor organiza examen de admitere. Între „o victorie a mafiei meditațiilor” și „elevii buni oricum vor ajunge la școli bune”

de Andreea Archip

Colegiile naționale la care se intră deja cu medii mari vor putea să organizeze examene de admitere pentru maxim 90% din numărul de locuri. Restul vor fi ocupate prin repartiție computerizată, pe baza mediei la Evaluarea națională. Este una dintre propunerile din noua lege a educației aflată în dezbatere publică până pe 24 august. Mai multe voci din educație și-au exprimat îngrijorarea că măsura ar adânci segregarea „de lux” și alimenta „mafia meditațiilor”. 

15.07.2022