Fotografă

Larisa Baltă

Și-a cumpărat primul aparat foto de ciudă, după ce-a scăpat în râu unul primit cadou, și de atunci tot caută fotoreportajul vieții.

BAC PLANNER by Școala 9. Cum să scrii cel mai bun eseu la subiectul al III-a?

de Maria Melente, ilustrație: Simina Popescu

În ianuarie și februarie, ne întoarcem la citit operele clasice ale literaturii române. Profesoara de limba română Maria Melente vă îndrumă în structura eseului și în organizarea ideilor pe hârtie, cu liniuță, astfel încât să vă fie mai ușor să vă construiți analiza pe text. Vorbim, de asemenea, și despre studiul autorilor clasici: Creangă, Slavici, Eminescu și Caragiale.

Eliminarea tezelor, pro și contra. Ce spune un expert în evaluare: „După modelul acesta, ar trebui să scoatem toate notele, că și ele sunt stresante”

de Adelina Mărăcine

Un profesor de matematică și un expert în evaluare și analize educaționale au explicat, pentru Școala 9, de ce eliminarea tezelor poate fi cel mult o soluție de avarie, nu o normă. În acest timp, peste 300.000 de elevi spun că tezele sunt stresante și cer înlocuirea lor cu un test sumativ, fără ca nota să fie trecută obligatoriu în catalog.

13.11.2021

„Locul unde să mergem fără teamă”. Școala ideală pentru elevii români are: profesori care te înțeleg, programa actualizată, băi curate, cu hârtie igienică

Redacția Școala 9

Școala 9 i-a întrebat pe elevi ce vor ei de la școală, cum ar trebui să arate examenele, ce și-ar dori să conțină programa și care sunt calitățile pe care le apreciază la profesorii lor. Astăzi, publicăm primele rezultate ale sondajului online, deschis timp de o lună: niște opinii sincere, necenzurate, ale actualelor generații de elevi, despre imaginea școlii ideale și îmbunătățirile pe care i le-ar aduce.

17.07.2023