
Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

După ce am dezbătut cum arată respectul în școala românească, am rugat câțiva elevi de liceu și de gimnaziu să ne povestească despre profesorii care i-au sprijinit pe parcursul școlii.
„Aceasta este doar o soluție temporară”, este opinia unui director de școală din Arad, referindu-se la proiectele finanțate generos pentru abandonul școlar. Are elevi din familiile marilor oameni de afaceri din agricultură, dar și elevi de la orfelinat. „Când vin la școală, primul lucru pe care îl fac este să mă uit la mâinile lor”, mai spun profesorul care prin proiecte europene caută să-i țină în bănci pe elevii care îi eroizează pe tinerii care pleacă la muncă în străinătate. Ce funcționează de fapt, din experiența ultimilor ani?
Elevi, părinți și profesori au învățat cum să prevină conflictele împreună prin inițiative creative. De la cutii de prim-ajutor emoțional, până la picturi murale și cântece despre prietenie, elevii au demonstrat că schimbarea reală începe din interiorul școlii și întotdeauna când sunt și ei implicați.