Categorie

Cancelarie

Cu și despre profesori, cu sau fără catedră și catalog. 

Cum arată un „prof” AI de fizică?

de Adrian Manea

Continuăm experimentul cu agenții de inteligență artificială personalizați pentru materia de liceu. Vrem să aflăm dacă poate face lecțiile de fizică mai ușor de înțeles, cu explicații practice, reprezentări simbolice și rigoare matematică. Discutăm lecții noi, recapitulări pentru bac și exerciții.

20.01.2026

Alte articole

REZOLVAT

Cum facem educația sexuală o normalitate?

de Cristina Radu

Investim mai mult în cabinetele de planificare familială, le promovăm și le facem mai prietenoase pentru tineri. Îi includem pe părinți în discuțiile despre educație sexuală. Vorbim mai mult și deschis despre emoții, inclusiv despre cele negative. Punem presiuni pe administrațiile locale să înțeleagă că proiecte precum oferirea de absorbante gratuite în școli sunt mai mult decât necesare. Am adunat aceste soluții și altele de la dezbaterea despre educație sexuală de la Brașov, unde Școala9 a lansat al doilea număr al ziarului REZOLVAT.

09.12.2025
Laborator

„Care-i faza cu știința” / Reputatul cercetător Ion Stoica se întâlnește cu elevii de la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă, Caraș-Severin

Redacția Școala 9

A patra ediție a proiectului „Care-i faza cu știința” va avea loc pe 13 iunie, la Liceul Tehnologic „Clisura Dunării” din Moldova Nouă, Caraș-Severin. Elevii se vor întâlni cu Ion Stoica, cercetător în inteligență artificială și cloud computing și profesor la University of California din Berkeley, SUA. Aplicațiile dezvoltate de compania sa DataBricks sunt foarte folosite de companii și i-au adus un loc patru în topul Forbes al celor mai bogați români. 

11.06.2023
Clasă

Elevii cer desființarea intrării separate pentru profesori în școală și nu toți îi susțin: „Este o formă de uzurpare a imaginii cadrului didactic”

de George Herlaș Foto: Eli Driu

Majoritatea școlilor românești, vechi sau noi, sunt împânzite de intrări: intrarea din spate, intrarea din față, intrările în diferite corpuri, intrarea elevilor și cea a profesorilor. Ultimele două ar putea să se transforme într-una singură, potrivit propunerii Consiliului Național al Elevilor. Nu există în vreo lege intrările separate, e doar o moștenire a unei perioade în care privirile elevilor nu se întâlneau cu cele ale profesorilor decât pe hol și în clasă. Mai are sens azi să păstrăm această graniță? Școala 9 a vorbit cu cinci elevi și cinci profesori pentru a le afla părerea despre propunere. 

07.01.2024