Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

Învățătoarea care a revenit din Canada ca să predea într-un sat din Mehedinți. Făcea ore de recuperare dinainte de pandemie. „Erau copii în clasa a IV-a care nu știau să citească”

de Valentin Trufașu

Elisabeta Păcuraru a emigrat în urmă cu 13 ani în Canada unde a lucrat ca educatoare. Dorul de casă a adus-o înapoi și astăzi este învățătoare la Școala Gimnazială din Eșelnița, județul Mehedinți. Împreună cu colegii ei au adunat fonduri pentru un afterschool unde copiii rămași în urmă recuperează materia. Asta dinainte de pandemie. A făcut proiecte pentru integrarea copiilor de etnie romă și i-a atras pe părinții acestora în activitățile extrașcolare. Iar orele ei sunt extrem de originale. „Învață fără să își dea seama că învață.”

22.04.2021

Examene finale. Dileme, bareme și sisteme

de Iulia Dromereschi. Ilustrație de Lucian Lupu / Argo

Examenele finale pentru absolvenții claselor a VIII-a și a XII-a se apropie. Primele două luni de vară se topesc într-un examen și nu putem să nu ne întrebăm cum vor funcționa profesorii, după alte câteva luni în care au trecut prin stresul adaptării la noi paradigme de predare, de multe ori de pe o zi pe alta.

10.06.2020

[Vara mea] Crush-uri în oraș

de Teodora Agarici, ilustrație de Oana Barbonie

Când ai 14 ani și stai în Capitală, vara e fie o relaxare fără griji, fie o fugă neîncetată să faci lucrurile pentru care nu ai timp în restul anului. Ambele cu pauze pentru vlogurile lui Selly.

15.08.2018