Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

Partea pozitivă a aplicației ChatGPT: profesorii o folosesc deja ca unealtă ca să-și planifice lecțiile și să găsească idei creative

de Medeea Stan

Jumătate dintre profesori utilizează ChatGPT, aplicație de inteligență artificială (AI); 30% pentru o planificare mai rapidă a lecțiilor și pentru creativitatea la ore, arată un sondaj desfășurat în SUA. Aplicația lansată în noiembrie 2022 e din ce în ce mai populară și în România. Procentul profesorilor care se bazează pe ChatGPT este destul de ridicat, având în vedere că multe școli l-au interzis la clasă, ca să împiedice plagiatul în rândul elevilor.

19.03.2023

Gradațiile de merit nu vor mai fi evaluate de inspectorate, ci de consiliile de administrație din școli. Cum a devenit excelența didactică „o goană după adeverințe”

În jur de 27.000 de profesori din România, adică 16% din totalul cadrelor didactice, sunt eligibile pentru gradație de merit. Asta înseamnă un plus de 25% la salariu pentru cinci ani. Mai multe voci din sistem acuză însă că nu „meritul” este cel premiat în realitate, ci abilitatea unor cadre didactice de a aduna sute de adeverințe de la tot felul de evenimente mai mult sau mai puțin relevante. Constantin Lomaca, profesor în Germania, explică pentru Școala 9, criteriile care ar trebui să stea la baza creșterii salariilor profesorilor. Alți cinci profesori din țară spun de ce nu funcționează regulamentul existent.

25.08.2022

1 mai muncitoresc: doar 2% dintre elevii și studenții români lucrează în timpul școlii. În Olanda, 70%

de Cristina Radu

România se află pe ultimul loc în Uniunea Europeană la rata de angajare a elevilor și studenților cu vârste între 15 și 29 de ani, potrivit Eurostat. La capătul opus este Olanda, unde 70% dintre tineri lucrează și merg, în același timp, și la ore. Cercetările arată că tinerii care muncesc încă de pe băncile școlii învață să-și gestioneze mai eficient timpul și devin mai responsabili și mai motivați. Cu toate astea, peste 60% dintre tineri nu vor fi pregătiți pentru un loc de muncă, în 2030. Cum îi pot sprijini școlile?

01.05.2023