Festivalul de film documentar One World Romania a început weekendul acesta la București. Ajuns la a 17-a ediție, festivalul are ca temă anul acesta „Alege!” - nu doar ca aluzie la contextul alegerilor ce marchează anul 2024, ci și în sens larg: alegem sau nu să vorbim despre ce se află în spatele crizelor și tragediilor? Alegem solidaritatea și empatia sau propriul confort? Am pregătit mai jos o selecție de documentare pe care noi am vrea să le urmărim. Ne vedem în sala de cinema!
Aprilie este luna în care majoritatea școlilor și-au planificat Săptămâna verde, cinci zile de activități de educație pentru mediu. Anul trecut, potrivit datelor Ministerului Educației, o clasă a participat în medie cam la trei activități. Nelipsit de critici - profesorii că nu au pregătirea, resursele și că îi îngroapă în hârtii, părinții că le golește buzunarele - programul vine să pregătească generații mai conștiente cu privire la mediu și sustenabilitate. Cum poate să facă asta? Ne-a răspuns Alex Arhire, training arhitect la organizația Viitor Plus, care de altfel a realizat și un ghid complet de activități gratuite pe care le pot face profesorii, indiferent de materia pe care o predau.
Profesorii și personalul didactic auxiliar au protestat ieri în fața Guvernului pentru lefurile promise acum cinci ani, când a intrat în vigoare legea salarizării unitare. Aceștia ar fi trebuit să ia cu 16% mai mult la salariu începând din ianuarie, dar au primit doar 4 procente. Școala 9 a rugat angajații din educație să spună care consideră ei că este un salariu corect pentru munca lor. Unii cred că pentru a face profesia atractivă, ar trebui să existe salarii pentru debutanți de la 5.000 de lei în sus. Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu le-ar da celor la început de drum 3.750 de lei pe lună.