OP-ED. Îl țineți minte pe primarul Cristinel Condrea din Rediu, Iași, care amenința la o ședință de consiliu local că nu mai pune săpun și hârtie igienică la școală fiindcă nu are „niciun rezultat”? Aceeași mentalitate de tipul „profesorii să sufere și să demonstreze” o vedem și în discursurile legate de măsurile de austeritate ale guvernului. Și nu e de ieri, de azi.
Autoritățile berlineze cheamă toți elevii și profesorii la școală în ultimele săptămâni de activitate pentru dezvoltarea unității grupului din care fac parte, ceea ce pe unii nu-i încântă. * Premierul Boris Johnson a declarat că va suplimenta bugetul pentru orele de recuperare a materiilor post-pandemie, ca să-i împace pe profesorii revoltați de situație. * Prima universitate chineză din Uniunea Europeană se va deschide la Budapesta, dacă opozanții lui Viktor Orbán o vor permite. * Universitățile din Spania spun că studenții rețin mai ușor informațiile dacă învață cu sprijinul realității virtuale.
„Nu am voie să ies pe afară cât el nu este lângă mine”. Era o regulă a relației Carinei, o tânără care astăzi spune că s-a confruntat cu gaslighting-ul. Este vorba de o formă de manipulare emoțională și psihologică, prin care abuzatorul încearcă să-i inducă victimei un sentiment de nesiguranță față de propriile convingeri, credințe, percepții și reacții. Am vorbit cu persoane care au experimentat acest tip de manipulare și cu experți care au explicat efectele și au oferit mai multe sfaturi.