Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

Traumele din copilărie au consecințe asupra sănătății mintale a copiilor. O soluție: „educarea părinților să nu folosească pedepsele corporale”

de Adelina Mărăcine FOTO Eli Driu

Traumele din copilărie pot juca un rol cheie în multe tulburări de sănătate mintală ulterioare, arată o analiză a publicației de știință The Conversation. Unu din 3 copii din Brazilia sunt expuși la traume înainte de a împlini vârsta de 11 ani, arată un studiu recent și parte dintre aceștia ajung să dezvolte ceea ce simplist intră în categoria „probleme de comportament”.

Ce le spunem copiilor despre Marea Unire?

de Anca Iosif, colaj de Oana Barbonie

Adunarea Națională de la 1 decembrie, tratatul de la Trianon. Unde începe și unde se termină, de fapt, povestea Marii Uniri?

Scriitori de manual. Dan Coman: „Când mă duc la școală, nu mă gândesc la mine ca autor, ci îmi fac treaba ca profesor”

de Medeea Stan

Continuăm seria de interviuri „Scriitori de manual”, prin care intermediem întâlniri între cititorii noștri și autorii români ale căror texte se găsesc în cărțile școlare. Săptămâna aceasta l-am întrebat pe Dan Coman, profesor de filosofie la Colegiul Național „Liviu Rebreanu” din Bistrița, poet și romancier, despre orele de mate și română de când era elev și despre primele iubiri din adolescență. La liceul sportiv, unde a predat după facultate, și-a adaptat metoda și a creat o strategie pentru un meci de fotbal în care Platon și Aristotel jucau în atac. Elevii de-a VIII-a pot citi două texte de-ale lui în manualele de română ale editurilor Corint și Art.

08.07.2021