Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

Răzvan, băiatul de lângă Prut, care făcea ore online sub un stâlp, va merge la unul dintre cele mai bune licee din Iași

Florinela Iosip, Eli Driu (Foto)

În urmă cu două luni, Școala 9 l-a vizitat pe Răzvan Murgu, băiatul care stă la câțiva kilometri de Prut, în satul Hermeziu - unde semnalul la Internet este foarte slab. Băiatul care tocmai a terminat clasa a VIII-a avea puține speranțe că va merge la liceu în Iași, deși este printre cei mai buni elevi din clasa lui, fiindcă părinții lui nu-și permit cheltuielile. La scurt timp după ce am publicat povestea sa, Răzvan a primit sprijin din partea unor organizații neguvernamentale și a unei firme IT, precum și meditații gratuite din partea a doi profesori de la Colegiul Național „Grigore Moisil“ din Iași.

28.07.2021

Vocea schimbării

De Vlad Odobescu, fotografii de Bogdan Dincă

Cum luptă profesoara de română Cristina Tunegaru împotriva inerției din sistemul românesc de educație și ce putem învăța de la ea.

30.07.2018

În Germania, meditațiile se fac în institute private și costă cam 45 de euro pe oră. O profesoară româncă: „Elevii vin la sugestia profesorilor din școală”

de Ema Tănase

Miriam Mircea locuiește de aproape un deceniu în Berlin. Este profesoară de limbi străine și le predă engleza și franceza nemților pentru muncă și germana imigranților, dar face și pregătire cu elevii, ca să țină pasul cu școala. Elevii fac meditații fie la recomandarea unui profesor sau la cererea părinților „pentru a-i ține pe elevi ocupați mai multă vreme”. Miriam a învățat germana la același institut unde predă astăzi.

23.02.2021