
Fost clovn, actual muscă pe teren, mamă, biciclistă; veșnic cu dor de ducă.

Inspectoratul Școlar Județean Timiș și-a propus să organizeze la sfârșitul lunii un festival, TeamEdu, dedicat stării de bine a copilului și incluziunii, la care să ia parte și elevi cu dizabilități împreună cu profesorii lor. Evenimentul este prilej de întâlnire pentru întreaga comunitate locală, spune inspectorul Nadia Baloteanu, coordonatoarea lui, într-un interviu pentru Școala 9.
Salarii mai mari decât până acum, la fel și bursele la masteratul didactic și „mai mult sprijin prin regândirea sistemului de învățământ”, este răspunsul ministrului Educației Ligia Deca la întrebarea adresată de Școala 9: cum ați atrage noi profesori în școlile românești? Aceasta a susținut o conferință în contextul grevei profesorilor, singura în mai bine de trei luni.
Teo Dumitru este studentă în anul întâi la Terapie Ocupațională, Universitatea Complutense din Madrid. De mică a crescut cu etichete și spunându-i-se constant „nu poți”. A luat Bac-ul cu 9,13, a învățat singură spaniola și a fost acceptată la universitate fără probleme. Pentru prima dată, în 21 de ani, Spania e cea care a făcut-o să se simtă „normală”. Facultatea ei are și un departament special pentru elevii cu dizabilități. Dacă în România avea în permanență nevoie de un însoțitor, acum poate să meargă singură și în oraș, și la cursuri.