Categorie

Despre învățare în toate formele ei, alături de elevi, părinți și profesori.

Izolarea socială și sănătatea mentală. Cum îi afectează pe copii faptul că trăiesc o realitate fără alți copii

de Andreea Ofițeru

Închiderea școlilor și lipsa socializării pot afecta pe termen lung sănătatea mintală a copiilor. Mai mult, însingurarea poate da sechele pe o durată de până la nouă ani, consideră unii psihologi. Un studiu realizat de Universitatea Cambridge face legătura dintre restricțiile cauzate de pandemie și depresia în rândul copiilor și tinerilor. Cercetătorii recomandă ca măsurile autorităților în gestionarea pandemiei să ia în calcul și aceste efecte.

28.12.2020

Educația în lume. Platforma Tik Tok, dată în judecată în numele a milioane de copii. 55% dintre directorii britanici de școală vor să-și dea demisia

Odată cu eliminarea treptată a restricțiilor, țările europene pregătesc și aducerea elevilor în clase, dar și cursuri de recuperare a materiei pe timpul verii. Italia va investi jumătate de miliard de euro pentru asta. Marea Britanie pregătește măsuri de sprijin și pentru directorii de școli care se simt la capătul puterilor, după un an epuizant. Cum toată lumea este mai conectată ca oricând, o tânără din Anglia a decis să ceară socoteală Tik Tok pentru felul în care folosește datele copiilor. În selecția de știri globale din lumea școlii, vă facem cunoștință și cu Roshan, cămila care suplinește școala online în satele pakistaneze.

02.05.2021

Raluca Stratulat, profesor și antreprenor în educație, despre copiii Z și Alfa: „Noilor generații nu mai merge să le spui «pentru că așa se face»”

Cum învață elevii de azi? Care este psihologia generațiilor Z și Alfa, cât de diferiți sunt de Millenials și de Baby Boomers, adică de părinții și bunicii lor? Raluca Stratulat a studiat psihopedagogie, este profesor de arhitectură și, de trei ani, antreprenor în domeniul educației. A dezvoltat aplicația mobilă IziBac de pregătire pentru examen studiind în detaliu specificul copiilor de azi, inclusiv nevoilor de învățare pe care le au în era tehnologiei. Într-un interviu pentru Școala 9, Raluca a explicat de ce discuțiile de tipul „pe vremea mea...” nu-și au rostul astăzi, dacă vrei să-i înveți pe copii să învețe, dar și că există un schelet universal al învățării, indiferent de vremuri.

01.05.2021