Categorie

Despre învățare în toate formele ei, alături de elevi, părinți și profesori.

Editorial. Cum ar fi dacă am încerca să înțelegem lumea privindu-ne în oglindă?

De Monica Halaszi și Horia Corcheș

Uf, am scăpat, am dat și Bacalaureatul ăsta!

Repetăm celebra replică a doamnei Caliopi Georgescu în fiecare an. Răsuflăm ușurați – elevi, părinți, profesori – pe tonuri diferite. Unii oftează. Că așa e la Bac, ca în tenis. Avantajul nu e al tuturor.

07.07.2021

Piesa de teatru care vorbește pe limba generației TikTok: „Educația sexuală nu înseamnă a face sex sau nu”

de Florinela Iosip. Foto: Eli Driu

Mai puțin de 5% dintre elevi au beneficiat de educație sexuală anul trecut și suntem pe primele locuri în Europa la numărul de mame minore și la bullyingul în școli. Cu toate astea, Curtea Constituțională a României a decis recent ca educația sexuală să se facă numai cu acordul părinților. Spectacolul de teatru „Keres TikTok“ și experiențele personale ale actorilor care îi dau viață ne arată de ce este important să se facă educație sexuală în școli.

07.10.2020

Profesorul din Târgu Mureș care are elevi maghiari de 10 la română. „Nu mă duc la școală ca la serviciu. Este o pasiune”

de Valentin Trufașu

Bogdan Rațiu, profesor la Liceul Teoretic „Bolyai Farkas” din Târgu-Mureș, are aproape în fiecare an elevi maghiari care iau zece la bacalaureat, la una dintre probele cele mai problematice pentru ei: limba și literatura română. Acum trei ani a avut primii elevi maghiari din Mureș la la olimpiada națională de română. Și-a creat o metodă proprie de lucru pentru elevii maghiari pe care reușește să-i aducă aproape de literatură prin metode neconvenționale: reclame, podcasturi, muzică actuală și filme.

25.03.2021