editor coordonator

Andreea Archip

Am terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. Până la Școala 9, în cei 18 ani de presă, am fost redactor-șef la „Opinia Studențească”, a fost reporter la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și la Libertatea. Focusul meu a fost în special în domeniul educației, dar și drepturile omului și social.

Cărți și filme despre educație. Recomandările redacției Școala 9

Redacția Școala 9

În ultimii doi ani de pandemie, am stat mai mult în casele care ne-au devenit și birouri, și săli de lectură sau de cinema, uneori și ringuri de dans. Când granițele au stat închise, am călătorit cu mintea din vârful canapelei, prin cărțile pe care le-am citit și filmele pe care le-am văzut. Reporterii și colaboratorii Școala 9 au adunat o listă cu cărți și filme despre educație, care prin temele lor completează ce se învață la școală sau doar ne dau teme de reflecție. Cărți și filme numai bune de pus pe lista cu lucruri de făcut în 2022.

EDUCAȚIA ÎN LUME. Un profesor grec a fost condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru că n-a purtat masca

de Andreea Ofițeru. Foto: Shutterstock

Unele țări au decis închiderea școlilor din cauza celui de-al doilea val al pandemiei de coronavirus. Excepție face Marea Britanie, doar că profesorii cer cu insistență închiderea școlilor. Pandemia de coronavirus înăsprește măsurile luate împotriva celor care nu respectă regulile, cum e cazul unui profesor grec condamnat la un an de închisoare cu suspendare pentru că nu a purtat masca la clasă.

Pe lângă alegerea noului președinte, în Washington, SUA, alegătorii au decis printr-un referendum introducerea orelor de educație sexuală începând cu anul școlar următor, ore pe care părinții au dreptul să le refuze printr-o cere scrisă la școală.

08.11.2020