Imediat ce a terminat cei trei ani de Jurnalism la Iași, și aproape tot atâția de scris la Opinia studențească, s-a orientat către un alt domeniu: învățământul. Acum este învățătoare într-o zonă defavorizată și încearcă în fiecare zi să-i învețe pe copii că lumea este mult mai mare decât comunitatea în care trăiesc.
Matematica se face cântând, opiniile sunt exprimate liber, se lucrează în perechi sau în grupuri mixte, sala este organizată în semicerc. În plus, fiecare elev își asumă responsabilitatea de a sprijini un coleg cu un ritm mai lent al învățării. Sunt câteva dintre metodele folosite de sistemul alternativ de educație Step by Step despre care învățătoarea Coziana Zaharia a povestit pentru Școala 9.
Cum sunt finanțate școlile din România? Și despre ce vorbim când vorbim despre subfinanțarea sistemului de învățământ preuniversitar?
Pandemia Covid 19 a scos la iveală și a intensificat un fenomen interesant, legat de reorientarea omului spre natură și spre valorizarea spațiilor naturale. Mulți dintre noi am realizat importanța naturii în viețile noastre în moduri pe care nu ni le-am fi imaginat cu puțin timp în urmă.