Gabriela Nedelcu

Gabriela Nedelcu este profesoară de istorie și se ocupă, în paralel, și cu pregătirea elevilor pentru examenul de bacalaureat. Crede că istoria este o poveste care s-a scris singură, dar al cărei final depinde de noi. După trei ani de matematică și informatică în liceu, s-a mutat la filologie doar ca să dea bacul la istorie, pentru că au atras-o secretele și poveștile ei. Ele s-ar pierde fără un povestitor, așa că vrea să fie ea cea care le dă mai departe.

if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Școlile președinților

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Mircea Pop

Cititorii noști au întrebat iar noi am încercat să aflăm ce planuri au candidații la președinție pentru învățământul românesc – și dacă se potrivesc cu interesele oamenilor școlii.

De ce au nevoie copiii de cursuri de prim-ajutor. „Unii au asistat la un moment critic cu bunica sau bunicul”

de Alexandra Șerban

Loredana Neghină, fondatoarea proiectului Micul Erou, le oferă copiilor cursuri de prim ajutor, pentru prima dată în România. Într-un interviu pentru Școala 9, explică ce ar trebui să știe cei mici, încă de la vârsta de 4 ani, pentru a face față unor momente critice – de la loviri ușoare până la cazuri de pierdere a cunoștinței a persoanelor cu care sunt în casă.

17.01.2023