Ce s-a modificat în legea educației după dezbateri: se dă probă separată la română la Bac, rămâne examenul de admitere la liceu

Într-o lună și jumătate în care legea educației a fost în dezbatere publică, Ministerul Educației a organizat 75 de dezbateri în mai multe orașe, dar și online. A primit în acest timp aproape 1.500 de seturi de propuneri care vizau în jur de 9.000 de modificări. Ministrul Sorin Cîmpeanu, criticat de voci din educație și nu numai pentru noile modificări, a anunțat deja că a agreat o serie dintre propunerile venite de la profesori, părinți, sindicate, organizații ale elevilor. Școala 9 vi le prezintă pe cele mai importante.

25.08.2022

Editorial. Eminescu: Scurt metraj

de Cătălina Florescu

De la „Luceafărul” pe care l-a învățat pe de rost fără să-și dea seama, de plăcere, la momentul în care „Floare albastră” a ajutat-o să treacă peste pierderea mamei și apoi la „Glossa” pe care a despicat-o în patru alături de studenții din SUA. Profesoara la Pace University Cătălina Florescu atinge, de Ziua Națională a Culturii, o temă esențială: se poate pune graniță între „xenofobul și rasistul Eminescu” și opera sa lirică?

La iarba verde

Text și fotografii de Camelia Posea

O profesoară și un preot dintr-un sat din Brașov îi învață pe elevi despre istorie, biologie sau constelații ca să le ofere mai multe șanse pe viitor.

16.09.2019