Reporter

Valentina Nicolae

Scriu ca să înțeleg lumea în care mă mișc.

Religia ca motor de gândire critică

de Nicoleta Rădăcină, ilustrații de Andreea Ilisăi

Cum poți preda dileme de etică aplicată la orele de religie.

25.02.2019

Editorial. La ce bun simulările examenelor naționale?

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

Rezultatele de la simularea Examenului de Evaluare Națională au stârnit iar multe patimi. Ne propunem, în acest articol, să discutăm puțin despre implicațiile acestora cu atenția orientată spre elevi. Eu, Monica, am scris despre votul de blam acordat profesorilor într-un alt articol, care va apărea mâine în Dilema Veche, în care am încercat și să atrag atenția asupra procentului ridicat de note mici mai ales în mediul rural și în cele dezavantajate, în general. Acum, însă, vrem să discutăm și despre cât de mare este dezastrul din perspectiva existenței/nonexistenței unor competențe relevante, respectiv a cunoștințelor subsumabile acestora. Cât este de mare, așadar, dezastrul?

29.02.2024

„Un liceu tehnologic nu ar trebui să fie privit ca un eșec, ci ca o oportunitate”. Filmul „Ce ai făcut la școală?”, despre stigma față de școlile profesionale

de George Herlaș

Numărul elevilor care au absolvit anul trecut învățământul profesional este de aproape cinci ori mai mic față de numărul celor care au absolvit învățământul liceal (filiera teoretică, tehnologică, vocațională), potrivit Institutului Național de Statistică. Totuși, locurile la învățământul profesional rămân neocupate an de an. De ce fug elevii de aceste școli? Câteva dintre motive au fost prezentate în filmul „Ce ai făcut la școală?”, realizat de Asociația Go Ahead. Școala 9 a fost prezentă la film și la conferința unde au fost puși față în față elevi de la licee tehnologice cu profesorii lor și unde regizorul Tedy Necula le-a spus elevilor din sală „filmul acesta e despre voi”.

04.04.2024