Reporter

Valentina Nicolae

Scriu ca să înțeleg lumea în care mă mișc.

Bacul la avizier

De Nicoleta Coșoreanu, Anca Iosif, Irina Tacu, Roxana Stan și Elena Văduva

În curțile a patru licee din București, unele de top, unele cu rezultate mai modeste, absolvenții de clasa a XII-a s-au strâns azi să își vadă rezultatele la Bacalaureat, să se bucure sau să se consoleze reciproc.

Prânz intergenerațional în București. Boomers, la masă cu GenZ și Millenials, discutând „de-ale vieții”

de Andreea Archip Foto: Petru Solomon

Tineri, unii la vârstă, alții mai mult în suflet, de la 15 la 80 de ani s-au adunat la un prânz intergenerațional organizat de inițiativa „La o șuetă” și Asociația „Niciodată singur” în București. Au stat trei ore la masă și timp de două feluri de mâncare, un desert și-o limonadă au vorbit „de-ale vieții”. Conflictul dintre generații s-a topit în veselia generală, astfel că cei care au avut primul televizor la 20 de ani au găsit teme comune de discuție cu nativii digital, au schimbat numere de telefon și s-au despărțit cu îmbrățișări și promisiuni că va exista o data viitoare. Într-o societate globală tot mai atomizată, singurătatea îi afectează deopotrivă pe tineri și pe seniori, arată cercetările internaționale.

Cum monitorizăm segregarea școlară?

De Ana Maria Ciobanu, colaje de Oana Barbonie

Segregarea elevilor pe criterii etnice e interzisă în România de 15 ani, dar autoritățile încep abia acum să cuantifice oficial dacă politicile publice de combatere a acesteia au funcționat.

23.10.2019