jurnalist

Cristina Radu

A terminat Facultatea de Jurnalism din București și a început să lucreze în presă în 2016, în primul an de studii, la agenția de presă News.ro. Din 2018 învață să vadă poveștile din spatele știrilor, ca reporter Libertatea. Scrie despre oamenii care schimbă câte puțin societatea, despre mediu și animale, și acoperă domeniul administrației publice locale. Îi place Harry Potter, are doi motani răsfățați și crede că locul stafidelor nu este în prăjituri.

Profesori americani dați afară din cauza discursurilor despre Covid-19 și vaccinare la clasă

Sex, gen, opțiuni politice, religie. Toate au devenit subiecte sensibile atunci când au fost abordate în sălile de clasă. Și pandemia de Covid-19 a devenit în ultimul an și jumătate un subiect care are nevoie de tact atunci când este abordat la ore. Din Botoșani, România, până în Michigan, SUA, mai mulți profesori americani au trecut prin anchete după ce au făcut diferite afirmații despre vaccinare sau pandemie la ore.

24.10.2021
EcoU

Educația în lume. China a intrat în top 20 al celor mai bune universități

Florinela Iosip

Directorii de școli din Marea Britanie spun că este nevoie de cel puțin 5,8 miliarde de lire sterline pentru a evita daunele provocate de pierderile de învățare din timpul pandemiei. Departamentul american de educație a declanșat investigații în cinci state care interzic districtelor locale să introducă obligativitatea măștilor pentru elevi. China a intrat pentru prima oară în top 20 al celor mai bune universități din lume.

05.09.2021

EDUCAȚIA ÎN LUME. Un profesor a murit pentru libertatea de exprimare

de Andreea Ofițeru. Foto: Pixabay

Un profesor de istorie francez a fost decapitat de un tânăr extremist, fiindcă le-a vorbit elevilor săi despre cazul Charlie Hebdo. Profesorul ținea un curs despre libertatea de exprimare. Este tragedia care ne întoarce privirea către valorile promovate de Franța și atât de necesare întregii lumi: libertate, egalitate, fraternitate. Mai multe evenimente din sfera educației, în selecția „Educația în lume” din această săptămână.

18.10.2020